Facebook GooglePlus Twitter


piątek, 28 kwiecień 2017 05:53

Do czego służą aparaty CPAP?

Napisał 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skrót „CPAP” oznacza „stałe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych” (z ang. Continous Positive Airway Pressure). Aparaty CPAP służą do leczenia bezdechu sennego. Są także stosowane w niewydolności oddechowej. Terapia CPAP jest obecnie najskuteczniejszą metodą leczenia obturacyjnego bezdechu sennego.

 

aparat

 

Aparat CPAP składa się z pompy i maski, którą zakłada się na nos lub jednocześnie na usta i nos. Urządzenie wytwarza stałe nadciśnienie, które utrzymuje otwarte drogi oddechowe. Wdmuchiwane przez aparat powietrze uniemożliwia zapadanie się miękkich tkanek, a tym samym uwalnia od bezdechu sennego. Chłodne powietrze wprowadzane do dróg oddechowych może u niektórych pacjentów powodować skutki uboczne w postaci nadmiernego wysuszenia błony śluzowej. Ryzyko można zminimalizować, wybierając aparat CPAP wyposażony w nawilżacz i ogrzewacz powietrza. Te udogodnienia skutecznie zapobiegają wysuszaniu dróg oddechowych, co znacznie zwiększa skuteczność terapii.

 

Istnieją także pompy typu autoCPAP, bardziej zaawansowane technologicznie. Ich działanie polega na dostosowywaniu ciśnienia do stopnia zaburzeń oddechu w czasie snu, np. większe ciśnienie podczas wdechu, mniejsze podczas wydechu, dostosowujące się do pozycji ciała oraz fazy snu.

 

Aparaty CPAP w większości są wyposażone w karty pamięci oraz pamięć wewnętrzną. Urządzenie przechowuje dane na temat przeprowadzanej terapii. Aparat monitoruje przebieg oddychania w czasie snu, zapisuje w pamięci informacje o bezdechach, spłyceniach oddechu, chrapaniu itp. Jest to bardzo praktyczna właściwość, gdyż dzięki niej można na bieżąco korygować ustawienia pompy, a tym samym zwiększyć skuteczność terapii i poprawić komfort życia.

 

Terapia CPAP, przeprowadzona za pomocą profesjonalnego, dostosowanego do indywidualnych potrzeb aparatu, przynosi wymierne korzyści. Poprawia jakość snu (znika problem chrapania oraz nagłych wybudzeń spowodowanych bezdechem), zwiększa też wydajność organizmu w ciągu dnia dzięki odpowiedniemu dotlenieniu

Ostatnio zmieniany piątek, 28 kwiecień 2017 06:01

MENU

Wiadomości

Wydarzenia

Kalendarz

Ogłoszenia

Katalog

Reklama

Kontakt

KATEGORIE

Wiadomości

Sport

Motoryzacja

Polityka

Rozrywka

Sponsorowane

Nauka i Edukacja

Biznes i Gospodarka

Kultura i Sztuka

Społeczeństwo

Bezpieczeństwo

 

Facebook GooglePlus Twitter