Facebook GooglePlus Twitter


wtorek, 02 maj 2017 15:48

Dzień flagi w Płocku.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
- Dzisiaj jest dzień flagi, która jest jednym z symboli naszej ojczyzny. W czasie wojny była oznaką walki i męczeństwa polskich żołnierzy, w czasie pokoju jest symbolem narodowej dumy i godności – mówił prezydent Andrzej Nowakowski podczas uroczystości zorganizowanej na Starym Rynku.
 
 
2
 
 
Z programem utworów patriotycznych wystąpili członkowie Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” oraz wokalistka Natalia Zalewska. Artyści zatańczyli mazura z lancami i zaśpiewali pieśni ułańskie m.in.: „Hej, hej, ułani, malowane dzieci”, „Więc pijmy wino, szwoleżerowie”. Razem z wokalistką publiczność nuciła słowa piosenki „Opowiedz nam ojczyzno”: 

Biel śniegu i żar czerwieni
i orły dumne piastowskie
to wieczne symbole tej ziemi
najmilszej sercu, bo polskie.


Marek Chojnacki, płocki społecznik przekazał  zespołowi „Dzieci Płocka” strój oficerski 4 Pułku Strzelców Konnych. – W ubiegłym roku wraz z małżonką uczestniczyłem w uroczystościach jubileuszowych zorganizowanych z okazji 70-lecia istnienia zespołu. Wówczas zaproponowałem dyrektorowi Tadeuszowi Milke, że ufunduję jakiś strój. Cieszę się, że moją obietnicę mogę spełnić dziś, przy tak wyjątkowym święcie – mówił darczyńca.


Tradycyjnie już ważną częścią obchodów Święta Flagi jest w naszym mieście przekazanie proporca, ufundowanego przez środowisko kombatantów w 50. rocznicę wybuchu II wojny światowej z przesłaniem pielęgnowania tradycji oraz szacunku do flagi narodowej i pokoju. - Biało-czerwony proporzec tkany jest jedną nicią, co ma symbolizować brak podziałów w naszej ojczyźnie. Srebrne gwoździe na drzewcu zawierają nazwy bohaterskich miejsc z lat wojny i okupacji w kraju i poza granicamipoinformował członek zespołu „Dzieci Płocka” prowadzący uroczystość. 


Jako pierwsza proporzec otrzymała Szkoła Podstawowa nr 1, a co roku jest on przekazywany następnej szkole. Tym razem uczniowie Gimnazjum nr 7 przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 im. Księdza Jana Twardowskiego przekazali proporzec i Księgę Pamiątkową Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 8 im. Aleksandra Macieszy.  


Podczas uroczystości rozstrzygnięty został również konkurs wiedzy o polskim parlamentaryzmie „Bez praw nie może być prawdziwej wolności”, który organizowany  jest pod patronatem posłanki Elżbiety Gapińskiej i prezydenta Andrzeja Nowakowskiego. Zwycięzcami zostali Elżbieta Kaczorowska i Tomasz Ziarkowski z „Małachowianki”. W nagrodę uczniowie wraz ze swoją klasą i opiekunami pojadą na wycieczkę do Sejmu na zaproszenie posłanki Gapińskiej. Przejazd do Warszawy ufundowała Komunikacja Miejska w Płocku.


Na zakończenie obchodów odbyła się prezentacja pododdziału 4 Pułku Strzelców Konnych. O uzbrojeniu i sposobach walki tej formacji opowiadał Dariusz Włodarczyk, pasjonat tradycji kawaleryjskich.
 
 
Ostatnio zmieniany wtorek, 02 maj 2017 16:03

MENU

Wiadomości

Wydarzenia

Kalendarz

Ogłoszenia

Katalog

Reklama

Kontakt

KATEGORIE

Wiadomości

Sport

Motoryzacja

Polityka

Rozrywka

Sponsorowane

Nauka i Edukacja

Biznes i Gospodarka

Kultura i Sztuka

Społeczeństwo

Bezpieczeństwo

 

Facebook GooglePlus Twitter