Facebook GooglePlus Twitter


sobota, 27 maj 2017 06:36

LINIE PAKUJĄCE – JAK TO DZIAŁA?

Napisał 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Pakowanie to procedura mająca na celu skuteczne i bezpieczne dostarczenie towaru do odbiorcy w jak najlepszym stanie i przy poniesieniu minimalnych kosztów

1

 

Pakowanie to procedura mająca na celu skuteczne i bezpieczne dostarczenie towaru do odbiorcy w jak najlepszym stanie i przy poniesieniu minimalnych kosztów. Artykuł umieszczany jest w opakowaniu chroniącym go od wpływu czynników zewnętrznych, ale również służącym do nadania towarowi danej formy przestrzennej. Pakowanie można podzielić na trzy etapy: pakowanie jednostkowe, zbiorcze i transportowe. Do procesów tych wykorzystywane są linie pakujące. Pakowanie jednostkowe to przyszykowanie produktu do sprzedaży, ale bez zachowania zasad bezpiecznego transportu i przechowywania. Pakowanie zbiorcze to zgrupowanie większej liczby opakowań w tak zwany zestaw zbiorczy. Pakowanie transportowe to działanie polegające na przygotowaniu produktu do transportu na większe odległości i zabezpieczenie go przed ewentualnym negatywnym wpływem czynników zewnętrznych.

 

Linie pakujące dzielą się na kilka segmentów, z których każdy spełnia inną funkcję. Zwykle proces pakowania rozpoczyna się od umieszczenia produktu w opakowaniu (nasypywanie, nalewanie, układanie – w zależności od typu artykułu i jego stanu skupienia); następnie produkt należy zamknąć (zakleić, zakręcić, okapslować), a na końcu gotowe opakowania zgrupować w zestawy zbiorcze i przygotować do transportu.

 

Do procesu pakowania zalicza się również pewne czynności odbywające się bezpośrednio przed napełnieniem i po zamknięciu opakowania. Przed napełnieniem trzeba np. przygotować produkt i samo opakowanie, często też pomieszczenia; Po procesie pakowania artykuły trzeba zakodować, oznakować czy nakleić etykiety.

 

Pakowanie produktu jest ostatnim etapem procesu produkcji. Linie pakujące są zlokalizowane na samym końcu linii produkcyjnych.

 

Pakowanie żywności ma na celu chronienie jej przed niepożądanym działaniem czynników zewnętrznych – chemicznych, biologicznych i mechanicznych; ponadto pakowanie ułatwia transport towarów oraz ich dystrybucję.

 

Większość nowoczesnych przedsiębiorstw wyposażonych jest w zautomatyzowane linie pakujące. Specjalistyczne maszyny coraz częściej zastępują pracę rąk ludzkich. Dzieje się tak dlatego, że roboty są szybsze, silniejsze i precyzyjniejsze od człowieka. Powtarzające się, żmudne operacje, przy których człowiek często traci koncentrację, maszyna wykonuje z niezmienną starannością. Ponadto maszyny nie pobierają wynagrodzenia, nie potrzebują urlopów ani nie chorują; nie trzeba płacić składek na ich ubezpieczenie, ani odszkodowań w razie wypadku przy pracy, dlatego koszty ich zakupu szybko się zwracają. Nic więc dziwnego, że coraz większą popularność zdobywają firmy produkujące maszyny i komponenty składające się na linie pakujące – np. firma Alima-Pack ze Środy Wielkopolskiej. Alima-Pack zaprojektuje, dostarczy i zamontuje kompletne i nowoczesne linie pakujące w dowolnych konfiguracjach samego sprzętu czy poziomów automatyzacji linii. Ma w swojej ofercie również systemy paletyzacji, systemy zabezpieczeń ładunków i szeroką gamę urządzeń peryferyjnych, np. wykrywacze metali, wagi kontrolne itd.

Ostatnio zmieniany sobota, 27 maj 2017 06:41

MENU

Wiadomości

Wydarzenia

Kalendarz

Ogłoszenia

Katalog

Reklama

Kontakt

KATEGORIE

Wiadomości

Sport

Motoryzacja

Polityka

Rozrywka

Sponsorowane

Nauka i Edukacja

Biznes i Gospodarka

Kultura i Sztuka

Społeczeństwo

Bezpieczeństwo

 

Facebook GooglePlus Twitter