Facebook GooglePlus Twitter


piątek, 09 czerwiec 2017 18:03

Konto oszczędnościowe – czym różni się od tradycyjnego rachunku?

Napisał 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Konto oszczędnościowe jako produkt finansowy znajduje się w zdecydowanej większości ofert różnych placówek bankowych. Pomimo tego, że pracownicy banków przedstawiają je jako bardzo korzystne dla klienta, nie wszyscy decydują się na skorzystanie z tego typu propozycji i wybierają tradycyjne rachunki, tym samym pozbawiając się możliwości pomożenia swoich oszczędności. Dlaczego tak się dzieje?

1

 

W dużej mierze wynika to z niskiej świadomości dotyczącej realnych korzyści płynących z tego rodzaju rachunków. Tymczasem pozwalają one nie tylko na bezpieczne przechowywanie zgromadzonych środków, ale także dzięki korzystnemu oprocentowaniu umożliwiają wypracowanie korzystnych zysków, które można przeznaczyć na dowolny cel. Spróbujmy więc wyjaśnić, czym są konta oszczędnościowe i poznajmy ich wady oraz zalety.

 

Tajniki rachunków oszczędnościowych

Konto oszczędnościowe, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone jest do gromadzenia i przechowywania kapitału, który traktujemy jako oszczędności. Pod pojęciem oszczędności należy rozumieć te pieniądze, których nie przeznaczamy na codzienne wydatki, a odkładamy na konkretny cel i których umieszczenie na takim rachunku nie zaburzy naszej płynności finansowej. Konto oszczędnościowe od tradycyjnego rachunku różni się przede wszystkim ogólnymi zasadami prowadzenia oraz wysokością oprocentowania pozwalającą na pomnażanie zgromadzonych na nim pieniędzy.

 

Można powiedzieć, że konto oszczędnościowe to połączenie tradycyjnego, indywidualnego rachunku z lokatą, choć w przeciwieństwie do niej pozwala na swobodne wpłacanie i wypłacanie pieniędzy. Korzystanie z tego typu rachunków wiąże się z wieloma zaletami, ale w zamian za możliwość skorzystania z nich bank nakłada na klienta pewne ograniczenia związane z zasadami jego prowadzenia.

 

Wady i zalety

Do zalet kont oszczędnościowych z pewnością należy bezpieczeństwo dotyczące przechowywania zgromadzonych środków oraz wyższe oprocentowanie, które pozwala na naliczanie korzystnych dla klienta odsetek od umieszczonego na nim kapitału. Poza tym korzystanie z konta oszczędnościowego umożliwia łatwiejsze zarządzanie swoimi dochodami. Dzięki posiadaniu tego rachunku każdy ma szansę uporządkować swoje finanse i lepiej zapanować nad domowym budżetem.

 

Samo założenie konta oszczędnościowego jest bardzo proste i niczym nie różni się od otwierania zwykłych rachunków. Większość placówek bankowych stwarza swoim klientom możliwość złożenia wniosku przy pomocy Internetu, co pozwala na jeszcze szybsze i łatwiejsze dopełnienie wszystkich formalności. Jeżeli gromadzimy oszczędności przeznaczone na różne cele, dla jeszcze większej wygody i kontroli naszych finansów możemy zdecydować się na otwarcie kilku rachunków, na których umieścimy poszczególne sumy pieniędzy w sposób zgodny z ich przeznaczeniem.

 

Wśród wad rachunków oszczędnościowych z pewnością należy wymienić ograniczenia narzucane przez banki, dotyczące ilości wpłat i wypłat środków. Pomimo tego, że większość placówek umożliwia ich dowolną ilość, zazwyczaj klient w ciągu jednego miesiąca może dokonać jedynie jedną lub dwie operacje bez ponoszenia dodatkowych kosztów oraz bez obniżania wysokości oprocentowania całego rachunku. Warto również dokładnie przenalizować wysokość prowizji dotyczących podstawowych operacji dokonywanych z tego rodzaju rachunku.

 

Choć zazwyczaj banki dopuszczają możliwość dokonywania przelewów, najczęściej wiążą się one z wysokimi prowizjami. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, warto dogłębnie poznać wszystkie zasady prowadzenia konta oszczędnościowego. Dzięki temu będziemy mogli w bezpieczny sposób korzystać z wszystkich możliwości, jakie wiążą się z posiadaniem rachunku oszczędnościowego.  

MENU

Wiadomości

Wydarzenia

Kalendarz

Ogłoszenia

Katalog

Reklama

Kontakt

KATEGORIE

Wiadomości

Sport

Motoryzacja

Polityka

Rozrywka

Sponsorowane

Nauka i Edukacja

Biznes i Gospodarka

Kultura i Sztuka

Społeczeństwo

Bezpieczeństwo

 

Facebook GooglePlus Twitter