Facebook GooglePlus Twitter


piątek, 11 sierpień 2017 10:58

Jazda konna – niedoceniana dyscyplina sportowa

Napisał 
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Siłownie w Warszawie cieszą się dużą popularnością. Ludzie lubią aktywnie spędzać wolny czas, ponieważ rozumieją jak bardzo istotnym składnikiem zdrowego stylu życia jest sport. Niemniej jednak, nie każdy czerpie przyjemność z dźwigania ciężarów. W końcu nie wszyscy chcą zbudować wielką mięśniową zbroję. Jeżeli brakuje im takiej motywacji, mogą czuć się znużeni i znudzeni. Często szukają alternatywy, która da im możliwość poczucia adrenaliny i związanej z nią euforii. Dobrym sposobem na wzbudzenie w sobie takich emocji jest jazda konna. Jest to piękny sport, który daje możliwość obcowania ze wspaniałymi zwierzętami, jakimi są konie. Poza tym, może on przynieść wiele korzyści dla kondycji oraz faktycznej siły organizmu. Tylko pozornie może wydawać się, że siedzenie na koniu jest proste. Otóż jest wprost przeciwnie.

1

 

Jazda konna – trudniejsza, niż myślisz

Konie to niezwykle silne zwierzęta. Aby je okiełznać, należy rozumieć ich zachowanie oraz panować nad własnym niepokojem. Ważne jest również dopasowanie się do końskiego temperamentu oraz sposobu, w jaki to zwierzę się porusza. W tym celu niesłychanie ważny jest prawidłowy dosiad. Dzięki niemu jeździec będzie miał dobry kontakt z koniem. Jak go osiągnąć? Zasada jest stosunkowo prosta. Głowa, biodra oraz pięty muszą znajdować się w jednej linii. Głowa i kręgosłup muszą tworzyć pion. Linia barków, kości kulszowych oraz pięt musi przebiegać równolegle do podłoża. Utrzymanie takiej pozycji wymaga długotrwałej pracy brzucha, grzbietu oraz mięśni głębokich, czyli wszystkich tych, które pomagają w zachowaniu pozycji pionowej. Jeżeli te partie ciała są u nas słabe, to niezwykle ciężko będzie nam wytrzymać w siodle choćby godzinę. A to właśnie dzięki utrzymaniu prostej sylwetki utrzymuje się równowagę.

 

Mięśnie brzucha również odgrywają ogromną rolę w stopowaniu konia, ponieważ aby go zatrzymać, należy równocześnie ze ściąganiem wodzy odchylać się do tyłu i wypychać biodra w przód. Kolejną niesłychanie ważną częścią ciała są uda. Szczególnie dużą obciążenie spada na przywodziciele, znajdujące się w okolicach pachwin. To one pozwalają utrzymać się jeźdźcowi w siodle, poprzez dociskanie wnętrza nóg do końskiego boku. Jednakże, łydki muszą być luźne, bowiem to poprzez ich zaciskanie daje się zwierzęciu sygnał do zmiany chodu na szybszy. Również one są głównym „sterownikiem”, który tylko dopełnia sygnały dawane wierzchowcowi wędzidłem. Dzięki odpowiedniemu ułożeniu łydek oraz stóp możemy zmusić konia do skrętu w oczekiwanym przez nas kierunku.

 

Trening czyni mistrza

Prawidłowa postawa podczas jazdy konnej jest istotna, ponieważ dzięki kontaktowi cielesnemu przekazujemy zwierzęciu istotne bodźce, które pozwalają nam nad nim zapanować i kierować jego ruchami. Błędy bądź niedociągnięcia mogą dawać mu sprzeczne sygnały, które będą go dezorientować i przez to w przyszłości zapanowanie nad nim będzie o wiele cięższe.

 

Jak widać, jazda konna jest trudnym sportem. Przede wszystkim ze względu na konieczność współpracy z ogromnym zwierzęciem, które ma swój charakter oraz określone uczucia. Dyscyplina wymaga także ogromnego wysiłku fizycznego ze strony jeźdźca. Z tego względu może stanowić to doskonały zamiennik siłowni. W Warszawie i okolicach można znaleźć wiele ośrodków jeździeckich. Jednak, należy pamiętać, że jest to sport zaliczany do ekstremalnych i wymaga on dość dużych nakładów finansowych.

 

Artykuł powstał przy współpracy z portalem City Fit: cityfit.pl

Ostatnio zmieniany piątek, 11 sierpień 2017 11:01

MENU

Wiadomości

Wydarzenia

Kalendarz

Ogłoszenia

Katalog

Reklama

Kontakt

KATEGORIE

Wiadomości

Sport

Motoryzacja

Polityka

Rozrywka

Sponsorowane

Nauka i Edukacja

Biznes i Gospodarka

Kultura i Sztuka

Społeczeństwo

Bezpieczeństwo

 

Facebook GooglePlus Twitter