Facebook GooglePlus Twitter


piątek, 01 wrzesień 2017 14:59

Alkohol benzylowy – w jakich produktach możemy go znaleźć?

Napisał 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Słodycze – każdy z nas je lubi. Pączki, ciastka, czy muffinki – do kawy idealne. Nie każdy jednak wie, że takie pyszności, zawierają w sobie alkohol benzylowy. Nazwa może i brzmi groźnie, ale czy faktycznie taka jest? Czy alkohol benzylowy jest dla nas niebezpieczny? Odpowiedź na to pytanie, znajdziecie państwo w poniższym artykule.

 

mufinki

 

Związek chemiczny pochodzenia naturalnego

Alkohol benzylowy, w naturalnej formie występuje np. w postaci estrów w olejkach eterycznych różnego rodzaju roślin, takich jak chociażby jaśmin czy róża. Stąd też wzięło się jego drugie zastosowanie – mianowicie w produkcji mydeł czy olejków nawilżających. Wszelkie kosmetyki, które mają przyjemny zapach, także mogą zawierać ten właśnie alkohol.

 

Produkty cukiernicze

Alkohol benzylowy, w przemyśle spożywczym, w dużej mierze wykorzystywany jest do produkcji różnego rodzaju aromatów, które dodawane są do wyrobów cukierniczych. Możemy go znaleźć chociażby w ciastkach, ciastach czy deserach, ale też w aromatyzowanej czekoladzie.

 

Produkty alkoholowe

Alkohol benzylowy, ma też jeszcze zgoła odmienne zastosowanie, jeśli mówimy o przemyśle spożywczym. Dodawany jest on do różnego rodzaju aromatyzowanych likierów czy nalewek. Alkohol benzylowy obecny jest w winach. Znajdziemy go także w trunkach o bardzo mocnym, charakterystycznym, słodkawym zapachu. Jeśli na półce mamy wino, określane mianem aromatyzowanego, z całą pewnością został do niego dodany alkohol benzylowy. Wszelkiego rodzaju koktajle na bazie tego rodzaju win, także ten składnik zawierają.

 

2

Produkty kosmetyczne - Perfumy, zmywacze do paznokci, Środki do pielęgnacji paznokci

Jednakże alkohol benzylowy, to nie tylko dodatki do produktów spożywczych. To także bazowy składnik produktów z branży kosmetycznej, a to za sprawą swoich właściwości czyszczących i zapachowych. Jest on jednym z najbardziej podstawowych składników, który wykorzystywany jest do produkcji perfum. Odpowiada za trwałość zapachu i jego intensywność. W popularnym zmywaczu do paznokci, także będziemy mogli znaleźć alkohol benzylowy. Nie tylko bowiem odpowiada on za sam fakt czyszczenia starego lakieru z naszych paznokci, ale też posiada właściwości, które mogą zostać uznane za pielęgnacyjne. W połączeniu z różnego rodzaju składnikami zawierającymi witaminy, alkohol benzylowy będzie też zabezpieczał przed niszczeniem płytkę paznokci. To środek, który nie tylko czyści, ale też może nawilżać, odtłuszczać czy odżywiać płytkę paznokcia – oczywiście wszystko zależne jest od tego, z czym zostanie on połączony w produkcie końcowym.

 

Rozpuszczalnik farb i lakierów

Alkohol ten, jest jednak także wykorzystywany, jako rozpuszczalnik farb czy lakierów w przemyśle malarskim. Wykorzystywany też jest w przemyśle fotograficznym jako jeden z bardzo dużej ilości odczynników. Więcej informacji na temat alkoholu benzylowego przeczytasz tutaj http://overlack.com.pl/produkty/branza-techniczna/rozpuszczalniki-organiczne/. Ma on bardzo niski poziom toksyczności, całkowicie bezpieczny dla naszego zdrowia. Jedynie osoby o znacznie bardziej wrażliwej skórze muszą uważać, jeśli mają styczność z tym składnikiem w jego podstawowej formie, jednakże w tym przypadku, spokojnie wystarczą zwykłe, gumowe rękawice ochronne. Ciekawostką może być tu też fakt, że tego akurat dodatku do żywności, możemy używać w przemyśle farmaceutycznym – np. przy produkcji leków.

Ostatnio zmieniany piątek, 01 wrzesień 2017 15:24

MENU

Wiadomości

Wydarzenia

Kalendarz

Ogłoszenia

Katalog

Reklama

Kontakt

KATEGORIE

Wiadomości

Sport

Motoryzacja

Polityka

Rozrywka

Sponsorowane

Nauka i Edukacja

Biznes i Gospodarka

Kultura i Sztuka

Społeczeństwo

Bezpieczeństwo

 

Facebook GooglePlus Twitter