Facebook GooglePlus Twitter


środa, 06 wrzesień 2017 07:24

Ławki do przestrzeni miejskiej

Napisał 
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Ławki to niezbędny element architektury miejskiej. Nie tylko wypełniają przestrzeń, ale przede wszystkim spełniają rolę praktyczną: zapewniają wygodne miejsce do odpoczynku podczas spaceru na świeżym powietrzu. Jeśli ławki mają dobrze służyć przez długi czas, powinny być solidne i wykonane z dbałością o detale.

1

 

1Rola ławek w przestrzeni miejskiej

Ławki pełnią w przestrzeni miejskiej ważną rolę. Są niezbędne nie tylko w parkach, ale także wśród typowo miejskiej zabudowy: na skwerach, placach, wzdłuż mniej ruchliwych ulic. Ławki zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu, dając do dyspozycji wygodne miejsce do siedzenia. Ustawione w przestrzeni zielonej umożliwiają odpoczynek, rozmowę z przyjaciółmi, pozwalają nacieszyć się lekturą książki w ładnym otoczeniu.

 

2Jakie kryteria powinny spełniać miejskie ławki?

Jeśli ławki mają dobrze spełniać swoją rolę, muszą przede wszystkim zapewniać wygodę. W miejscach, w których na ławce siada się tylko na chwilę, np. na przystanku, wystarczy siedzenie bez oparcia. W parkach czy innych przestrzeniach typowo rekreacyjnych lepszym wyborem są ławki z oparciem. Te nadają się na zielony skwerek, plac zabaw czy ładny, miejski plan, w którym lubią przesiadywać mieszkańcy.
Inne ważne kryterium w przypadku ławek miejskich to wytrzymałość i wysoka odporność. Ławka musi być solidna i stabilna, nie powinna się chybotać i musi być dobrze przymocowana do podłoża, żeby nie istniało ryzyko jej przewrócenia się. Materiały, z których wykonana jest ławka, muszą być odporne na zmienne temperatury i wilgoć. Jednym z najbardziej praktycznych materiałów jest drewno, które w przeciwieństwie do metalu nie nagrzewa się nadmiernie w czasie upałów – ważne jednak, żeby było poddawane regularnej konserwacji.

 

Gdzie szukać ławek do przestrzeni miejskiej?

Jeśli ławki mają dobrze spełniać swoją rolę – zapewniać wygodę i być wytrzymałe – ich produkcją powinna zająć się firma, która ma doświadczenie w tej kwestii i stawia na wysoką jakość. Szeroki architektury miejskiej, w tym ławek, oferuje firma Tioman z Ostaszewa. W jej katalogu znalazły się ławki różnego typu: bez oparcia i z oparciem, o różnej wysokości i szerokości, wykonane w różnej stylistyce.

 

Producent ławek drewnianych Tioman z Ostaszewa dba o wysoką jakość wykonania swoich produktów, troszcząc się o najmniejszy detal. Ławki tego producenta doskonale się prezentują, jednocześnie będąc stabilne i bezpieczne. Ich niewątpliwą zaletą jest duża wytrzymałość – zarówno na czynniki mechaniczne, jak i atmosferyczne.

Ostatnio zmieniany środa, 06 wrzesień 2017 07:31

MENU

Wiadomości

Wydarzenia

Kalendarz

Ogłoszenia

Katalog

Reklama

Kontakt

KATEGORIE

Wiadomości

Sport

Motoryzacja

Polityka

Rozrywka

Sponsorowane

Nauka i Edukacja

Biznes i Gospodarka

Kultura i Sztuka

Społeczeństwo

Bezpieczeństwo

 

Facebook GooglePlus Twitter