Wydrukuj tę stronę
niedziela, 29 październik 2017 11:41

Rzadko sprzątane miejsca i przedmioty – dlaczego warto o nie zadbać?

Napisał 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Patrząc z perspektywy zajętych sobót, wydaje Ci się, że na sprzątanie poświęcasz cały dzień. Na liście zadań do wykonania nie znajduje się tylko odkurzenie, wytarcie kurzy, zmycie podłóg. Prasowanie, przygotowanie rodzinnego posiłku, upieczenie ciasta, nastawienie pralki, segregacja śmieci, pielęgnacja ogródka, podlanie kwiatów - to także czynności, które należy zaliczyć do domowych obowiązków. Czy wiesz, że pomimo tego wszystkiego wciąż istnieją takie miejsca i przedmioty, o których bardzo rzadko sobie przypominasz podczas sprzątania? Na co warto zwrócić szczególną uwagę?

2

Abażury/żarówki/lampki 

Wiesz, że wycieranie kurzu z półek, telewizora, komód, szafek, stolików kawowych to mus. Zawsze po odkurzeniu podłóg i dywanów sięgasz po ściereczkę, odpowiedni do powierzchni płyn i działasz. Czy wiesz, że to „mus”, ponieważ przedmioty te znajdują się w zasięgu Twojego wzroku? Codziennie zerkasz na telewizyjne wiadomości, sięgasz z półki książkę, stawiasz na stoliku pyszną kawę. Co jednak dzieje się z rzeczami, które w zasięgu wzroku już nie są – stacjonują bowiem na wysokościach? Abażury od lamp, a nawet same żarówki to niesamowite skupisko bakterii. Ponadto, zakurzone żarówki potrafią zużywać więcej prądu od czystych – to chyba dobry argument do złapania ściereczki i przetarcia tych miejsc (przynajmniej od czasu do czasu). 

 

Kratka wentylacyjna 

Są raczej domeną mieszkań, ze względu na zapewnienie lepszego obiegu powietrza (szczególnie w łazienkach, które nie mają bezpośredniego dostępu do okien). Mogą znajdować się również w małych kuchniach, w których sam okap podczas gotowania nie wystarcza. To kolejny przykład miejsca, którego nie mamy w zasięgu wzroku. Znajdują się bowiem na wysokości, dobrze ukryte lub zamaskowane. Niestety to nie sprawia, że kurz, czy nawet osad pochodzący z zewnątrz, nagle zniknie. Otóż osadzający się pył powoduje, iż odpowiednia cyrkulacja powietrza słabnie. Jeśli kratka wentylacyjna jest przymocowana na stałe, sięgnij po lekko wilgotny ręcznik papierowy i ją przetrzyj. Jednak większość kratek można zdjąć – te najpierw odkurz, a następnie porządnie wymocz w misce z ciepłą wodą i dodatkiem płynu do mycia naczyń.  

 

Kaloryfery 

Najbardziej niezastąpionymi kompanami kurzu są kaloryfery żeberkowe. Przyznaj się - kiedy ostatnio je wyczyściłaś? Ten przykład jest podobny do żarówek – zakurzone kaloryfery bowiem słabiej ocieplają daną przestrzeń – to natomiast wiąże się z wyższymi rachunkami. Kaloryfery najpierw odkurz przy użyciu małej szczotki lub samej rury, która łatwiej dostaje się w miejsca trudno dostępne. Następnie przetrzyj je wilgotną szmatką. Czynność tę wykonuj przy każdorazowym sprzątaniu danego pomieszczenia.  

 

Drzwi/klamki 

Jak często wycierasz klamkę i drzwi wejściowe? Jeśli o nich zapomniałaś, zrób to dzisiaj. Jazda komunikacją miejską z gromadą osób, czy zakupy w supermarkecie, to fantastyczna podróż dla bakterii i wirusów, które bardzo lubią klamki i drzwi – wystarczy dotyk brudnej dłoni, którą następnie zbliżysz do twarzy. Klamki i drzwi wycieramy bardzo często – przynajmniej raz w tygodniu wilgotną ściereczką, z dodatkiem płynu przeznaczonego do powierzchni znajdujących się w domu. 

 

Masz wrażenie, że zamiast ubywać, to rzeczy i miejsc do sprzątania przybywa, a Twój czas, zamiast rozciągać, kurczy się? To czas na znalezienie pomocy domowej! Jak to zrobić? Skorzystaj z Internetu i wpisz interesującą Cię frazę np. sprzątanie Warszawa – jeśli poszukujesz pomocy domowej właśnie w tym mieście. Dzięki temu przekonasz się, jak wiele czasu możesz poświęcić swojej rodzinie! 

Artykuł powstał przy współpracy z portalem Pozamiatane: https://pozamiatane.pl/sprzatanie/warszawa 

Ostatnio zmieniany niedziela, 29 październik 2017 11:46

Najnowsze od 24 Płock