Facebook GooglePlus Twitter


środa, 15 listopad 2017 08:51

Lokalne jedzenie na Podlasiu. Co znajdziemy w lokalnej kuchni?

Napisał 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Co pod względem gastronomii oferuje nam Podlasie? Możemy tu spotkać regionalne przysmaki, jak i przysmaki z zagranicy.

restauracja7

 

Stara prawda

Udając się do nieznanych miejsc, czy to będą kraje, miasta, czy regiony zastanawiamy się najczęściej, gdzie dobrze zjeść. Najlepszą opcją będzie dobry stosunek ceny do jakości. Trzeba mieć świadomość, że aby ugotować coś smacznego, trzeba zrobić to z dobrych produktów, a takie kosztują, więc nie łudźmy się, że zjemy pyszny i wartościowy posiłek za grosze.

 

Naczelną radą dla udających się w nieznane jest to, żeby wchodzić do tych lokali, gdzie pachnie dobrym jedzeniem lub gdzie siedzi dużo ludzi. Sam zapach mówi wiele, ale sami goście - siedzący za stolikami (w przypadku hiszpańskich lokali często stojący) i jedzący ze smakiem, to najlepsza wizytówka restauracji czy baru.

 

W obecnych czasach jest nieco łatwiej, bo w internecie są miejsca, gdzie klienci oceniają jakość usług i potraw, najczęściej pisząc przy tym opinię, aby inni mogli zapoznać się z plusami i minusami danego miejsca. O ile gust kulinarny jest sprawą indywidualną, jednak można wyrobić sobie zdanie na temat świeżości składników, procesów przygotowywania wpływających na smak i jakość potraw.

 

Lokale różne okazje

Chodzimy do restauracji z różnych przyczyn. Jedną jest podróżowanie i chęć zjedzenia posiłku w trakcie zwiedzania. Innym powodem jest brak czasu na gotowanie, wygoda lub chęć posmakowania czegoś innego.

 

Wyjątkowe okazje coraz częściej celebrowane są nie w domach, a lokalach gastronomicznych. Motywem tego może być duża ilość zaproszonych osób, małe mieszkanie uniemożliwiające tego typu przedsięwzięcia lub chęć skupienia się na samym wydarzeniu. Decydując się na posiłek w restauracji, mamy z głowy szereg czynności związanych z planowaniem, zaopatrzeniem, wykonywaniem potraw i podawaniem ich na stół. Można wtedy w pełni cieszyć się obecnością gości nie martwiąc się o nic. Wszystko zostanie przygotowane i podane zgodnie z pierwotnymi ustaleniami. Obecnie nikt już nie robi wesel w domach, do listy imprez wychodzących poza dom dołączyły komunie i stypy. Rodzina i najbliżsi mogą skupić się na samych uroczystościach zostawiając gastronomię w rękach fachowców.

 

Dużym zainteresowaniem cieszą się restauracje w weekendy, a zwłaszcza w niedzielę. Coraz więcej rodzin woli spędzić czas poza domem, odpocząć, również od kuchni, więc w tym celu udają się na niedzielny obiad do restauracji.

 

Jedzenie lokalne

Co mają do zaoferowania pod tym względem restauracje w Białymstoku? Przechadzając się po centrum miasta widać zmiany, jakie zaszły w wyglądzie, ale również w lokalach znajdujących się w tych rejonach. Poznikały prawie całkowicie sklepy. Zastąpiły je liczne lokale gastronomiczne.

 

Niskobudżetowym obiadem będzie bar mleczny. W mieście jest ich kilka i cieszą się ogromnym powodzeniem, bo jedzenie w nich jest nie dość, że tanie, to jeszcze bardzo smaczne i świeże. W najpopularniejszych z nich ilość klientów jest tak duża, że można mieć gwarancję świeżego posiłku. Nie ma mowy o odgrzewaniu przygotowanych wcześniej potraw, bo wszystko schodzi tam na bieżąco.

 

Kolejną, ciekawą alternatywą są różne bistra. Oferują kuchnię najczęściej regionalną, ale nie tylko, bo niektóre z nich specjalizują się np. w stekach, grillowaniu, śniadaniach, lunchach. Najlepszym wyborem będzie bistro, gdzie gotuje się tylko i wyłącznie ze świeżych składników. Często nie ma tam stałego menu, tylko uzależnione od produktów sezonowych.

 

Restauracje oferują szeroki wachlarz potraw. Karty zawierają często dania regionalne i przekrój kuchni europejskiej i światowej. To doskonała okazja posmakowania innych kuchni bez ruszania się z miejsca zamieszkania, ale wtedy warto upewnić się co do kucharza, czy stosuje oryginalne przepisy, a takich również nie brakuje w Białymstoku.

Ostatnio zmieniany środa, 15 listopad 2017 08:53

MENU

Wiadomości

Wydarzenia

Kalendarz

Ogłoszenia

Katalog

Reklama

Kontakt

KATEGORIE

Wiadomości

Sport

Motoryzacja

Polityka

Rozrywka

Sponsorowane

Nauka i Edukacja

Biznes i Gospodarka

Kultura i Sztuka

Społeczeństwo

Bezpieczeństwo

 

Facebook GooglePlus Twitter