Wydrukuj tę stronę
wtorek, 21 listopad 2017 09:13

Czy orzeczenie winy w sprawie o rozwód ma wpływ na podział majątku?

Napisał 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Wiele osób, które noszą się z zamiarem złożenia pozwu rozwodowego zastanawia się, orzeczenie winy w sprawie o rozwód będzie miało jakiś wpływ na ostateczny podział majątku. Jak to naprawdę wygląda?

1

 

Czym jest orzeczenie o winie?

Orzeczenie o winie w wyniku procesu sądowego skutkuje tym, że jedna strona zostaje uznana za wyłączny powód całkowitego rozkładu pożycia małżeńskiego i nie będzie ona mogła w późniejszym czasie domagać się alimentów od byłego współmałżonka. Natomiast strona niewinna będzie mogła ubiegać się o przyznanie alimentów w momencie, kiedy dowiedzie, że rozwód spowodował znaczne pogorszenie się jej sytuacji materialnej. Natomiast w przypadku braku orzekania o winie każdy z małżonków, który w przeciągu pięciu lat popadnie w nie najlepszą sytuację finansową, będzie mógł domagać się od byłego współmałżonka alimentów. Należy jednak podkreślić, że dotyczy to jedynie osób dorosłych, natomiast alimenty jakie będą należały się dzieciom to już zupełnie inna kwestia. Zatem jeśli rozważania na temat rozwodu z orzekaniem o winie są spowodowane chęcią zdobycia argumentów i lepszej pozycji w procesie o podział majątku, to jest to daremny trud.Adwokat podział majątku Łódź - najlepszy doradca w sprawach rozwodowych

Oczywiście każda historia jest inna, dlatego do każdego klienta i jego sprawy należy podchodzić w sposób indywidualny. Dobry i doświadczony adwokat musi dokładnie przestudiować wszystkie zaistniałe okoliczności, aby obrać odpowiednią strategię przynoszącą jak najwięcej korzyści dla swojego klienta. Od każdej, zacytowanej powyżej reguły są wyjątki, a więc małżonek może zostać uznany za jedynego winnego rozkładu pożycia małżeńskiego z powodu np. prowadzenia hulaszczego trybu życia. Wówczas przy podziale majątku wspólnego sąd może uwzględnić ten fakt i orzec o nierównym podziale majątku na rzecz strony poszkodowanej. Wina orzeczona w toku sprawy rozwodowej może zatem wpłynąć na podział majątku wspólnego jeśli była ona orzeczona z powodów mających wpływ na majątek wspólny małżonków.

Najnowsze od 24 Płock