Facebook GooglePlus Twitter

 • Co oznacza numer VIN?

  Często można się spotkać, że nie wiemy gdzie należy szukać numeru VIN oraz czym w zasadzie je

 • Chemia samochodowa - proces pielęgnacji samochodu

  Pielęgnacja samochodu z pozoru wydaje się być bardzo proste – myjnia ręczna lub automatyczna,

 • Ari.K dj i producent pochodzący z Płocka!

  Już jest kolejny klip pokazujący piękno naszego miasta. Ari.K dj i producent pochodzący z

 • Uniwersalny neutralizator zapachów - Silver Fresh

  Obuwie, odzież czy tekstylia często wymagają odświeżenia. Nie chodzi tylko i wyłącznie o regu

 • Trójmiasto dla turystów: na co mogą liczyć miłośnicy sportów zimowych?

  Dla sporej części osób odwiedzających północną część naszego kraju, Trójmiasto to przede


środa, 10 styczeń 2018 08:49

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

Napisał 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych… każdy, kto choć raz starał się o pracę, wysyłając dokumenty aplikacyjne, zna tę formułę. Zdecydowana większość pracodawców uważa ją za element niezbędny, by rozpocząć procedurę rozpatrywania zgłoszenia rekrutacyjnego. Brak zawarcia klauzuli ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych może skutkować automatycznym odrzuceniem CV.

cvStąd większość osób intuicyjnie dodaje ją do swoich aplikacji, nie zastanawiając się, czemu tak właściwie służy i jakie są podstawy prawne rzeczonego wymagania.

 

Czy klauzula prywatności jest niezbędna?

 

Rozważając odpowiedź na powyższe pytanie, należy przede wszystkim mieć świadomość, że Curriculum Vitae jest dokumentem, którego treść uregulowana została przepisami prawnymi. W myśl prawa polskiego o przetwarzaniu danych, osoba ubiegająca się o pracę nie posiada obowiązku zamieszczenia w swoich dokumentach aplikacyjnych klauzuli prywatności. Mimo tego, w powszechnym przekonaniu, jej brak implikuje niemożność posługiwania się danym CV w procesie rekrutacyjnym. Zarówno pracodawcy, jak i przyszli pracownicy, wychodzą z założenia, że bez zgody na przetwarzanie danych, nie można rozpatrzyć zgłoszenia. Jednak czy jest tak w istocie? Otóż, nic bardziej mylnego. Wielu prawników, na stronach swoich kancelarii, tłumaczy ten popularny zapis i przestrzega, że nie jest on konieczny. Związane jest to mianowicie z samym brzmieniem cytowanej w klauzuli ustawy. Okazuje się, że już samo dostarczenie CV do pracodawcy równoznaczne jest ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych na potrzeby rekrutacji. Dobrowolne przekazanie dokumentów aplikacyjny ma wobec tego identyczne konsekwencje prawne, jak zamieszczenie popularnej klauzuli i tym samym staje się ona zbędna.

 

Niestety, wyraźne wyjaśnienie sprawy ze strony radców prawnych, stoi w sprzeczności z powszechnymi sądami i utrwaloną kulturą organizacji procesów rekrutacyjnych. Walka z błędnym przekonaniem może okazać się szkodliwa głównie dla potencjalnego pracownika, starającego się o pracę. Prawdopodobnie z tego względu klauzule będą zamieszczane w dalszym ciągu, a ich obecność skrupulatnie sprawdzana przez dział human resources. Pamiętać jednak przy tym należy, że treść oświadczenia ulega zmianom oraz, że niektóre firmy wymagają umieszczenia zindywidualizowanej klauzuli, zawierającej np. dane firmy.

 

Obecnie obowiązująca klauza o przetwarzaniu danych osobowych, którą zazwyczaj zamieszcza się w stopce CV oraz listu motywacyjnego, brzmi:

Artykuł powstał we współpracy z Kancelarią Prawną w Warszawie www.warszawa-mecenas.pl

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz. U. 2016 r. poz. 922).

 

Ostatnio zmieniany środa, 10 styczeń 2018 08:53

MENU

Wiadomości

Wydarzenia

Kalendarz

Ogłoszenia

Katalog

Reklama

Kontakt

KATEGORIE

Wiadomości

Sport

Motoryzacja

Polityka

Rozrywka

Sponsorowane

Nauka i Edukacja

Biznes i Gospodarka

Kultura i Sztuka

Społeczeństwo

Bezpieczeństwo

 

Facebook GooglePlus Twitter