Facebook GooglePlus Twitter


czwartek, 17 styczeń 2019 12:55

Wspólna praca w Warszawie? Przestrzeń coworkingowa

Napisał 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Freelancing i praca zdalna zyskują w ostatnich latach na popularności. Na fali tego trendu powstają kolejne biura coworkingowe, umożliwiające wolnym strzelcom wynajęcie przestrzeni do pracy. Dlaczego ich oferta spotyka się z takim zainteresowaniem?

Praca w domu – już nie taka atrakcyjna

Praca w domu może wydawać się pociągająca, ale tylko do pewnego momentu. Mało kto ma możliwość wydzielenia w domu strefy wyłącznie do pracy, w której nic nie będzie rozpraszać. Nawet jeśli dysponujemy własnym gabinetem, łatwo jest wpaść w pułapkę późniejszego wstawania lub bezproduktywnego buszowania po internecie. W efekcie, praca rozciąga się do wieczora, a czasami także na weekendy. Stąd tylko krok do zawodowego wypalenia.

 

Dobrym wyjściem z takiej sytuacji jest coworking. Warszawa mieści w sobie najwięcej takich lokali w Polsce, jest więc w czym wybierać.

 

21

 

Kto korzysta z coworkingów w Warszawie?

W biurach coworkingowych pracują nie tylko freelancerzy, ale również pracownicy zdalni, którzy wspólnie realizują projekt dla jednej firmy czy pracownicy na zagranicznych kontraktach. Dzięki dzielonej przestrzeni mają z kim porozmawiać na zawodowe tematy, a widok pracujących wokół osób motywuje ich do realizacji swoich zadań.
Warszawscy coworkerzy to najczęściej osoby między 25 a 35 rokiem życia, z wysokim wykształceniem, mężczyźni. Najczęściej pracują jako programiści, graficy, tłumacze i copywriterzy. Wielu z nich prowadzi swoją działalność lub jest zatrudnionych na umowy cywilnoprawne.  Korzystają z biur coworkingowych, bo szukają towarzystwa, inspiracji, ale przede wszystkim dlatego, że im się to opłaca.

 

23

 

Czy warto płacić za coworking?

Według statystyk średnia cena za miesiąc korzystania z coworkingu wynosi 550 zł. Dla poczatkującego freelancera może być to zaporowa kwota. Jeśli jednak dokładniej przyjrzymy się ofertom poszczególnych biur, bez problemu znajdziemy abonamenty za 300, a nawet 200 zł.
Nie każdy freelancer musi siedzieć przy biurku od poniedziałku do piątku, od 8 do 16. Wielu z nich korzysta z biur sporadycznie, na przykład dwa razy w tygodniu. Inni robią to tylko wtedy, gdy muszą spotkać się z klientem lub wynająć salę konferencyjną. Każdy z nich jest w stanie znaleźć odpowiedni coworking. Warszawa, dzięki szerokiej ofercie takich miejsc, oferuje najbardziej elastyczne abonamenty.

 

Dobrą wiadomością dla oszczędnych może być fakt, że wydatki na coworking można zaliczyć do kosztów prowadzenia firmy, obniżając wysokość podatku VAT.

 

Jak znaleźć najlepsze biuro coworkingowe?

W Warszawie działa już ponad 100 biur coworkingowych. W wyborze najlepszego z nich pomóc może wyszukiwarka https://www.spacing.pl/results/?filter=c_warszawa , która gromadzi wszystkie oferty i umożliwia ich sortowanie według różnych kryteriów. Choć cena i lokalizacja wydają się kluczowymi czynnikami przy podejmowaniu decyzji, nie warto pomijać aspektów takich jak wygląd i opinie dotychczasowych klientów. Atmosfera danego miejsca ma w końcu niebagatelny wpływ na efekty pracy.

Ostatnio zmieniany środa, 17 styczeń 2018 12:58

MENU

Wiadomości

Wydarzenia

Kalendarz

Ogłoszenia

Katalog

Reklama

Kontakt

KATEGORIE

Wiadomości

Sport

Motoryzacja

Polityka

Rozrywka

Sponsorowane

Nauka i Edukacja

Biznes i Gospodarka

Kultura i Sztuka

Społeczeństwo

Bezpieczeństwo

 

Facebook GooglePlus Twitter