Facebook GooglePlus Twitter


czwartek, 15 marzec 2018 07:56

Nawadnianie kroplowe

Napisał 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Wiemy już, że każdy, kto chce zajmować się ogrodnictwem w sposób poważny musi przemyśleć i wybrać właściwy dla swoich potrzeb system nawadniania. Jest to niezbędne, ponieważ systemy nawadniające pozwolą Wam w optymalny sposób pożytkować nakłady sił i środków. Bez względu na to jaki system ostatecznie wybierzecie pamiętajcie, że oznacza on oszczędność czasu, pracy i wody. Dziś słów kilka o systemie nawodnienia kroplowego – dowiecie się jak jest zbudowany i kiedy najlepiej wybrać tę opcję.

576

System nawadniania kroplowego

Wiemy już, że każdy, kto chce zajmować się ogrodnictwem w sposób poważny musi przemyśleć i wybrać właściwy dla swoich potrzeb system nawadniania. Jest to niezbędne, ponieważ systemy nawadniające pozwolą Wam w optymalny sposób pożytkować nakłady sił i środków. Bez względu na to jaki system ostatecznie wybierzecie pamiętajcie, że oznacza on oszczędność czasu, pracy i wody. Dziś słów kilka o systemie nawodnienia kroplowego – dowiecie się jak jest zbudowany i kiedy najlepiej wybrać tę opcję.

Zielone tendencje

Systemy kroplujące są z zasady polecane w przypadku nadowodnień obsadzeń o nieforemnym, nietypowym kształcie. Przykładem może być choćby żywopłot. Trudno byłoby tak ustawić zraszacze, aby wybrana sekcja obejmowała długi a wąski pas roślinności. Kolejny typ ogrodu w przypadku którego specjaliści polecają system kroplujący są nasadzenia o charakterze sadowniczym bądź uprawy warzyw i owoców. Piszemy tu oczywiście o rozwiązaniach o charakterze amatorskim, przydomowych ogródkach, nie rozwiązaniach komercyjnych, w których ten typ nawodnień jest normą. Warto więc zapożyczyć od sadowników rozwiązanie, które sprawdziło się zarówno jeśli chodzi o wydajność jak i cenę.

Obecnie obserwujemy coraz silniejsze tendencje polegające na chęci osiągnięcia swoistej owocowo-warzywnej samodzielności. Polacy wiedzą coraz więcej o zdrowej żywności, unikają owoców i warzyw, których pochodzenie jest nieznane, cenią kontrolowane uprawy BIO. Coraz więcej osób chce ten najwyższy standard osiągnąć w swoich ogrodach i rozpoczyna swoją wielką przygodę – zaczyna hodowlę owoców, warzyw czy drzew owocowych. Już krótka lektura informacji zawartych zarówno w specjalistycznej prasie jak i w internecie przekonuje ich, że takie formy uprawy lepiej nawadniać systemem kroplowym – jest tańszy w założeniu, wydajniejszy w kontekście zaspokajania potrzeb roślin i powala na największe oszczędności wody. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź tkwi w budowie systemu kroplowego, czas zatem dowiedzieć się jak jest zbudowany.

Nawadnianie kropelkowe, nawadnianie kroplowe

Różne nazwy ta sama zasada działania. System nawadniania kroplowego lub kropelkowego to system, w którym woda dostarczana jest bezpośrednio w okolice strefy korzeniowej rośliny. System, który jest oparty na opisywanej metodzie dostarczania wody do rośliny jest doceniany szczególnie przez profesjonalistów, a często zdarza się, że rozwiązania ze świata komercyjnego sprawdzają się w ogrodach amatorskich. Przekonuje nas o tym prostota sytemu.

Systemy kroplujące to linie lub taśmy, które doprowadzają odfiltrowaną wodę w okolicę strefy korzeniowej poszczególnych roślin. Tylko tyle i aż tyle – nawadnianie w taki sposób pozwoli na oszczędności wody – zarówno jej ilości jak i eliminacji jej utraty podczas parowania. System kropelkowy jest również polecany ze względu na to, że minimalizuje zapadalność roślin na choroby o grzybiczym pochodzeniu. Wskazuje się jego zalety również w przypadku hodowli cennych okazów, szczególnie tych o delikatnych liściach bądź kwiatach.

Mamy do wyboru dwie odsłony systemów kroplujących - podziemne i naziemne. Skupimy się na wersjach naziemnych. Pamiętając przy tym, aby nigdy nie przysypywać naziemnych linii kroplujących ziemią, można je co najwyżej zamaskować kawałkami lekkiej kory, aby nie odkształci

przewodów ani nie zanieczyści emiterów, które umieszczane są wewnątrz taśm lub przewodów i ułożone są na poziomie gruntu. Rozstaw emiterów ma najistotniejsze znaczenie dla powodzenia upraw, natomiast dla kosztów całego systemu najważniejszy jest wybór typu emitera – z możliwością lub bez możliwości kompensacji ciśnienia wody. Emitery z możliwością kompensacji ciśnienia pozwalają na utrzymanie takiej samej wydolności w dostarczaniu wody na całej długości odcinka taśmy lub linii. Dla opisywanych przez nas potrzeb – niewielkich szklarni, małych sadów, przydomowych rabat, żywopłotów lub niewielkich upraw warzywnych z całą pewnością wystarczy nam system kroplowy z emiterami bez funkcji kompensacji cieśnienia wody. Będzie więc taniej.

Zasady

Trzymając się kilku zasad i wytycznych można bez usterek zaprojektować i wdrożyć opisywane rozwiązanie. W przypadku systemu kroplowego przestrzegajmy zasady najkrótszego dystansu do naszych nasadzeń. Pamiętajmy, że w przypadku systemu kroplowego grawitacja jest naszym sprzymierzeńcem – wykorzystujmy korzystne ukształtowanie terenu w celu optymalizacji kosztów. Rozstaw emiterów powinien być dostosowany nie tylko do wymogów poszczególnych gatunków, ale również rodzaju posiadanej w ogrodzie gleby. Nasadzenia o charakterze sadowniczym, warzywnym czy każdym innym będą nawadnianie precyzyjnie odmierzonymi dawkami życiodajnej wody wyłącznie pod warunkiem, że zastosujemy wydajne filtry, bo to właśnie zabrudzenia są w przypadku systemu kroplowego najczęstszym źródłem awarii. Pamiętając o powyższym zapewnimy sobie bezawaryjne działanie całego systemu. Kolejna fundamentalna sprawa to ustawienie kroplomierza – to jaka ilość wody powinna być podawana roślinom jest niejednokrotnie przedmiotem sporów, które w części rozwieje profesjonalna literatura, po części zaś zdobywane przez nas samodzielnie doświadczenie, które jest przecież bezcenne.

Ostatnio zmieniany czwartek, 15 marzec 2018 08:26

MENU

Wiadomości

Wydarzenia

Kalendarz

Ogłoszenia

Katalog

Reklama

Kontakt

KATEGORIE

Wiadomości

Sport

Motoryzacja

Polityka

Rozrywka

Sponsorowane

Nauka i Edukacja

Biznes i Gospodarka

Kultura i Sztuka

Społeczeństwo

Bezpieczeństwo

 

Facebook GooglePlus Twitter