Facebook GooglePlus Twitter


sobota, 14 kwiecień 2018 19:35

Utrzymanie trawnika.

Napisał 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Utrzymanie trawnika, mimo że wydaje się jednym z prostszych elementów prowadzenia ogrodu, wymaga od działkowca wiele pracy. Już na pierwszym etapie prowadzenia murawy, możemy zastosować rozwiązania, które ułatwią nam późniejszą pielęgnację.

1

 

Jednym z rozwiązań polecanych do zainstalowania podczas zakładania trawnika jest automatyczny system nawadniania. Dobrze, gdyby system pozwalał również na automatyczne rozpraszanie nawozów. Oferowane przez dystrybutorów instalacje można doposażyć w specjalne dozowniki do nawozów.

 

Utrzymanie murawy w ryzach będzie wymagało regularnego koszenia, włókowania i napowietrzania. Sprawę znacznie uprości kupno kosiarki, której parametry powinniśmy dobrać z uwagi na rozległość terenu. Dla leniuchów i osób, które nie chcą ponosić kosztów związanych z wywózką pokosu, ciekawym rozwiązaniem jest zakup kosiarki wyposażonej dodatkowo w opcję mulczowania. Mulczowanie polega na zmieleniu przez kosiarkę pokosu. Część zmielonej trawy trafia do kosza wmontowanego w urządzeniu, a część rozkładana jest cieniutką warstwą po całej murawie. Mulczowanie stanowi róznież dodatkowy zabieg pielęgnacyjny, bowiem rozkładająca się trawa nawozi glebę i spowalnia wzrost chwastów. Pomaga również utrzymać wilgotność podłoża na właściwym poziomie.

 

Oprócz skracania horyzontalnego, w utrzymaniu murawy konieczne jest okresowe przeprowadzenia tzw. wertykulacji. Proces wertykulacji polega na pionowym cięciu drani w celu usunięcia filcu i niechcianych chwastów. Zwiększa tym samym przepuszczalność wody, światła i powietrza w głąb trawnika.

 

Dobra pielęgnacja opiera się również o napowietrzanie wierzchniej warstwy podłoża. Można robić to ręcznie, jednak znacznie lepszym rozwiązaniem jest korzystanie z komercyjnie dostępnych aeratorów automatycznych. Aeratory ręczne można kupić już od 20zł,a najnowsze urządzenia łączące w sobie dodatkowo funkcję wertykulacji już od 230zł.

 

W okresie wczesnowiosennym dobrze jest wykonać wałowanie. Proces sprawi, że drań będzie bardziej zwarta, a teren równy. Specjalne walce ogrodowe to wydatek rzędu 100-200 złotych. Zabieg wałowania pozwala również na odgraniczenie zniszczonych przez zimę fragmentów murawy. Jeśli takie zaobserwujemy, warto przeprowadzić dosiew. W sklepach ogrodniczych można dostać specjalnie, przeznaczone do tego celu tzw. mieszanki regeneracyjne. W ich skład wchodzi zestaw nasion traw gatunków szybko wzrastających i wykazujących dużą odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne.

 

Nawożenie traw powinno opierać się o dostarczanie azotu, fosforu i potasu. Pamiętajmy, że w stosunku do innych typów roślin, nawóz do traw powinien zawierać mniej azotu. Warto zaopatrzyć się w nawóz przeznaczony specjalnie do trawników. Unikniemy wtedy niepotrzebnego kłopotu związanego z chorobami powstającymi w skutek przeazotowania murawy. Po rozłożeniu nawozu konieczne jest podlanie, umożliwiające przedostanie się substancji odżywczych w głąb ziemi i zapobiegające akumulacji związków nieorganicznych na powierzchni źdźbeł. Sprawę znacznie ułatwia automatyczny system nawadniania z dozownikiem do nawożenia. Wówczas wystarczy tylko wybrać opcję „nawożenie” i uzupełnić zapas substancji nawożących. Nawożenie murawy nie powinno odbywać się częściej niż raz na 6 tygodni.

 

Podlewanie trawnika powinno być na tyle obfite, aby woda dostała się do masy korzeniowej (ok. 12 cm w głąb gleby). Najkorzystniej jednorazowo dostarczyć roślinom 5-10l wody na m2 i aby powtarzać podlewanie co 2-3 dni. Podlewanie najlepiej przeprowadzać rano. Tu również znacznym ułatwieniem jest korzystanie z dobrodziejstwa systemów automatycznych zraszaczy.

 

Zielone murawy, mimo że często zaniedbywane, mogą stać się wizytówką zadbanego ogrodu. Mimo, że ładny trawnik wymaga wiele pracy, widok równej, przystrzyżonej drani każdemu działkowcowi da poczucie dumy i odprężenia.

Ostatnio zmieniany sobota, 14 kwiecień 2018 19:38

MENU

Wiadomości

Wydarzenia

Kalendarz

Ogłoszenia

Katalog

Reklama

Kontakt

KATEGORIE

Wiadomości

Sport

Motoryzacja

Polityka

Rozrywka

Sponsorowane

Nauka i Edukacja

Biznes i Gospodarka

Kultura i Sztuka

Społeczeństwo

Bezpieczeństwo

 

Facebook GooglePlus Twitter