Facebook GooglePlus Twitter


środa, 25 kwiecień 2018 10:55

Kupujemy kostkę brukową – o czym warto pamiętać?

Napisał 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Kostka brukowa – to jeden z tych elementów, który jak mało co potrafi podkreślić walory budynku, bez względu czy jest dom prywatny, czy też budynek użytku publicznego.  Oprócz tego jest ona niezwykle praktyczną nawierzchnią, gdyż utwardza podłoże, a przy tym ułatwia funkcjonowanie całego domu, firmy czy też instytucji.

1

 

Kostka brukowa – to jeden z tych elementów, który jak mało co potrafi podkreślić walory budynku, bez względu czy jest dom prywatny, czy też budynek użytku publicznego. Oprócz tego jest ona niezwykle praktyczną nawierzchnią, gdyż utwardza podłoże, a przy tym ułatwia funkcjonowanie całego domu, firmy czy też instytucji. Z tych względów warto więc pamiętać, aby dokładnie przemyśleć jej zakup. Dokładna analiza swoich potrzeb pozwoli uniknąć nam frustracji i straty pieniędzy. Zamierzasz wyłożyć podwórko kostką brukową? W niniejszym artykule zebraliśmy najważniejsze zasady, które z pewnością będą pomocne przed jej zakupem – zapraszamy do lektury!

 

Rodzaj kostki – jak go wybrać?

Pierwszym i jednocześnie najważniejszym pytaniem, na które powinna odpowiedzieć sobie osoba poszukująca tego produktu ,jest: „w jakim celu potrzebuje kostki brukowej?”. Na rynku istnieją różne jej odmiany, warto wybrać tę przeznaczoną do konkretnej nawierzchni. Wśród konsumentów można zauważyć pewne stałe tendencję. Osoby, którym zależy na oszczędności, nie mają wygórowanych wymagań wizualnych wobec kostki, najczęściej wybierają kostkę brukową betonową lub też przemysłową. Ma ona prosty kształt, jest odpowiednio twarda i świetnie sprawdza się do wyłożenia nią parkingu lub placu. Z kolei klienci, którym zależy na tym, by ich nawierzchnia wyglądała stylowo, decydują się na ekskluzywną i efektowną kostkę kamienną – jest ona droższa, lecz też odporna na ściskanie i niskie temperatury.

 

Grubość kostki – jaka i dla kogo?

To jedno z podstawowych kryteriów doboru omawianej nawierzchni. Parametr ten jest istotny, gdyż sugeruje, jak bardzo wytrzymała będzie kostka, a przy tym determinuje sposób jej użycia.

Jeżeli zamierzamy wybudować chodnik, ścieżkę ogrodową, podjazd dla motocykla lub w miarę lekkiego auta, warto wówczas wybrać kostkę o grubości 4 cm. To lekka kostka. Jest w stanie wytrzymać obciążenie o wielkości 2 ton.

Osobom budującym parking, na którym przetrzymywane będą trochę cięższe auta lub inna maszyneria, śmiało można polecić kostkę o grubości 6 cm – jest grubsza, a przez to wytrzymuje obciążenie do 3,5 tony.

Konsumentom, którzy zamierzają wyłożyć kostką, na przykład plac firmy, na którym stać będą auta ciężarowe, polecana jest kostka o grubości 8-9 cm, a nawet 10-14 cm. Tu należy nadmienić, że druga z wymienionych opcji jest przeznaczona dla miejsc, gdzie obciążenia są ekstremalnie wysokie – są to przeważnie place budowy.

 

Wielkość kostki

Duża powierzchnia to i duża kostka – to jedną z niepisanych zasad, do której stosują się projektanci przestrzeni. Warto o niej pamiętać, gdyż analogicznie działa ona i w drugą stronę. Tam, gdzie mamy do czynienia z niewielką i ograniczoną przestrzenią, drobna i delikatna kostka sprawdzi się znacznie lepiej. Planujesz wyłożyć nią duży plac? Zainwestuj w dużą kostkę; planujesz stworzyć elegancką, wąską alejkę w ogrodzie? – wówczas idealnie sprawdzi się mała kostka, np. z granitu.

 

Wzór, kolor, faktura – to też jest ważne!

Kostka brukowa oprócz odpowiedniej grubości, wielkości i wytrzymałości powinna także być dopasowana stylistycznie do posesji. Ścieżka w sielankowym ogrodzie wykonana ze zwykłej betonowej kostki będzie wyglądać po prostu nieestetycznie. Trudno wskazać tu jedną zasadę, której powinna trzymać się osoba kupująca ten rodzaj nawierzchni. Jeżeli nie mamy pomysłu na kolor lub wzór, warto skonsultować się ze specjalistą lub przynajmniej z kimś, komu ufamy w kwestiach wizualnych. Aranżacja posesji z użyciem jakiejkolwiek kostki brukowej to zadanie, które wymaga dobrze rozwiniętego zmysłu artystycznego, ale też i orientacji w specyfice terenu. Sklepy zajmujące się sprzedażą kostki brukowej oferują bogactwo faktur i wzorów – warto z tego skorzystać.

 

Wybierz kostkę brukową dopasowaną do Twoich potrzeb!

 

Aby cieszyć się zakupem odpowiedniej kostki, pamiętajmy o tym, aby była odpowiednio wytrzymała, stworzona z właściwych kruszców, dopasowana do rozmiarów naszej posesji oraz…ładna. Wtedy z pewnością będzie nam ona mogła służyć przez kolejne lata.

 

MENU

Wiadomości

Wydarzenia

Kalendarz

Ogłoszenia

Katalog

Reklama

Kontakt

KATEGORIE

Wiadomości

Sport

Motoryzacja

Polityka

Rozrywka

Sponsorowane

Nauka i Edukacja

Biznes i Gospodarka

Kultura i Sztuka

Społeczeństwo

Bezpieczeństwo

 

Facebook GooglePlus Twitter