Facebook GooglePlus Twitter


czwartek, 26 kwiecień 2018 22:09

Renowacja i konserwacja tarasu na wiosnę i lato

Napisał 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Aby taras  przed sezonem wiosenno-letnim odzyskał swój dawny blask, wymaga odpowiedniego przygotowania. Po mijających zimowych miesiącach drewniana, przydomowa przestrzeń najczęściej wymaga odświeżenia oraz renowacji. Kilkumiesięczne oddziaływanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak ujemne temperatury oraz wilgoć może dać się we znaki deskom tarasowym. Zobacz, jak zadbać o swój taras!

aranzacja

 

Jak przygotować drewniany taras do nowego sezonu? Podstawowe zasady renowacji

Jak dowiedzieć się można z bloga DLH, drewniany taras powinno się dwa razy do roku (przed rozpoczęciem sezonu wiosenno–letniego oraz tuz przed sezonem jesienno–zimowym) poddawać działaniom konserwacyjnym i renowacyjnym. Polegają one na dokładnym oczyszczeniu desek tarasowych, wykonaniu drobnych prac naprawczych, zabezpieczeniu oraz zaolejowaniu impregnatem do drewna. Podczas przygotowań drewnianego tarasu do wiosny należy sprawdzić w jakim stanie są deski. Często gromadzą się w nich szczątki roślin, glony, ziemia i błoto - dlatego po zimie warto umyć taras przy pomocy wysokociśnieniowej myjki. Tam gdzie zanieczyszczenia są wyjątkowo ciężkie do usunięcia zalecane jest zastosowanie szczotki z twardym włosiem oraz odpowiednich środków chemicznych. Czyszcząc drewniany taras po sezonie zimowym najlepiej wykonywać ruchy szczotką lub myjką wzdłuż długości desek. Po dokładnych umyciu, drewniany taras należy opłukać czystą wodą i pozostawić do całkowitego wyschnięcia (najczęściej trwa to cały dzień). Następnym krokiem są drobne naprawy, ponieważ wyczyszczony drewniany taras odsłania wszystkie, nawet najdrobniejsze niedoskonałości. Przestrzeń przydomową po zimie należy sprawdzić pod kątem stabilności poszczególnych elementów, gdyż niektóre deski mogły ulec poluzowaniu. Należy wtedy wkręcić lub dokręcić poluzowane łączniki i wkręty. Jeśli powstały jakiekolwiek ubytki w drewnie konieczne jest ich uzupełnienie.

 

Jak konserwować taras po zimie?

Taras po zimie wymaga też ponownego zabezpieczenia. W tym celu niezbędne może okazać się zeszlifowanie starych, startych czy łuszczących się powłok (np. użytej wcześniej farby olejnej). Szlifowanie desek warto wykonać również wówczas, gdy na ich powierzchni pojawiły się drzazgi. Jeśli deski wymagają przeszlifowania, prace najlepiej wykonać za pomocą szlifierki elektrycznej z okrągłą podstawą. Jeżeli powierzchnia desek była wcześniej olejowana, to co roku wiosną po dokładnym oczyszczeniu należy pokryć ją ponownie nową warstwą oleju do drewna. Olejowanie ochroni drewno przed zabrudzeniami oraz wnikaniem wody, a więc zabezpieczy je przed paczeniem. Specjalne środki do odnowy i odszarzania tarasu sprawiają także, że deski są bardziej odporne na wpływ słońca. Olej do drewna nie tworzy na powierzchni desek tarasowych nieprzepuszczalnej powłoki, lecz wnika głęboko w strukturę materiału, chroniąc go od środka. Powierzchnia desek po olejowaniu jest jedwabiście gładka z widocznym rysunkiem słojów. Do zabezpieczenia desek z drewna iglastego warto wybrać oleje z dodatkami biocydów. Zabezpieczą one nasz taras po zimie zarówno przed działaniem czynników atmosferycznych, jak i tych biologicznych. Do konserwacji tarasu z drewna egzotycznego wystarczy olej bez szczególnych dodatków. Drewno egzotyczne nie wymaga bowiem dodatkowej ochrony przed szarzeniem czy działaniem grzybów i bakterii. Olej nanosi się na powierzchnię suchych desek pędzlem z szorstkim włosiem (niewskazane jest stosowanie w tym celu wałka). Szerokość pędzla powinniśmy dostosować do szerokości desek – wówczas z łatwością pokryjemy olejem również ich powierzchnie boczne. 

MENU

Wiadomości

Wydarzenia

Kalendarz

Ogłoszenia

Katalog

Reklama

Kontakt

KATEGORIE

Wiadomości

Sport

Motoryzacja

Polityka

Rozrywka

Sponsorowane

Nauka i Edukacja

Biznes i Gospodarka

Kultura i Sztuka

Społeczeństwo

Bezpieczeństwo

 

Facebook GooglePlus Twitter