Facebook GooglePlus Twitter


piątek, 11 maj 2018 07:24

Unijne wsparcie dla osób niepełnosprawnych.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
- Pozyskaliśmy środki z Unii Europejskiej na realizację projektu skierowanego do osób niesamodzielnych, w tym przede wszystkim do osób niepełnosprawnych. Jego celem jest umożliwienie im niezależnego funkcjonowania w społeczeństwie, aby zapobiec ich odizolowania od własnego środowiska – rodziny, sąsiadów, lokalnej społeczności – mówił prezydent Andrzej Nowakowski podczas konferencji prasowej w ratuszu.
1
 
 
Wśród podmiotów ubiegających się o unijne wsparcie Płock był jedyną jednostką samorządu terytorialnego. W dodatku uzyskaliśmy największą liczbę punktów w konkursie na projekt przygotowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej „SmartCare – organizacja usług społecznych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii informacyjno – komunikacyjnych”.

- Projekt obejmuje różnorodne działania, m.in. świadczenie usług opiekuńczych dla około 40 osób. Będą to dodatkowe osoby, oprócz tych już wcześniej objętych pomocą MOPS. W ubiegłym roku z takich świadczeń skorzystało 639 osób wyjaśniał szczegóły projektu prezydent. Na takie usługi miasto co roku przeznacza ponad 5 mln zł z własnych środków.

Kolejne działania w ramach projektu to usługi rehabilitanta, w razie potrzeby świadczone także w miejscu zamieszkania osób potrzebujących takiego wsparcia. Osoby niesamodzielne i ich opiekunowie faktyczni będą mogli skorzystać również z poradnictwa psychologicznego i psychiatrycznego. Rekonwalescencję i łagodzenie stanów depresyjnych ma ułatwić dogoterapia i terapia społeczna.

Natomiast dwie osoby, które obecnie przebywają w Domu Pomocy Społecznej, otrzymają pomoc asystenta osobistego, aby mogły się usamodzielnić. 

- Projekt będzie trwał 2 lata, ale warto podkreślić, że po jego zakończeniu kontynuowane będą zainicjowane nim działania, jak Centrum Teleopieki oraz wypożyczalnia sprzętu medyczno-rehabilitacyjnego podkreślał prezydent Nowakowski.

W ramach działania Centrum Teleopieki udostępnione zostaną urządzenia mobilne  z osobistym nadajnikiem. Urządzenia wyposażone będą w system GSM z kartą SIM podlegające lokalizacji sieciowej, co umożliwi precyzyjne określenie miejsca pobytu użytkownika.  - Zapewnią mu one możliwość połączenia się z całodobowym Centrum Teleopieki za pomocą jednego przycisku. W zależności od sytuacji pracownik Centrum powiadomi odpowiednie służby, rodzinę czy pracownika pomocy społecznej – wyjaśniał Cezary Dusio, zastępca dyrektora MOPS.  

Z kolei wypożyczalnia sprzętu będzie oferować m.in. wózki inwalidzkie, chodziki, balkoniki, kule, ale także niezwykle kosztowne urządzenia, a potrzebne niekiedy przez krótki, przejściowy okres, jak łóżka rehabilitacyjne, czy koncentratory  tlenu. 

– W Płocku funkcjonują komercyjne wypożyczalnie sprzętu, w których oprócz wniesienia opłaty trzeba też  uiścić kaucję.  My będziemy uwzględniać sytuację materialną osób potrzebujących tego sprzętu i ci, którzy nie będą w stanie sfinansować takiej usługi, otrzymają ją nieodpłatnieprecyzował dyrektor Dusio.
 

Cały projekt będzie kosztował blisko 1,5 mln zł, a dofinansowanie z UE wyniesie ponad 1,3 mln zł. 

MENU

Wiadomości

Wydarzenia

Kalendarz

Ogłoszenia

Katalog

Reklama

Kontakt

KATEGORIE

Wiadomości

Sport

Motoryzacja

Polityka

Rozrywka

Sponsorowane

Nauka i Edukacja

Biznes i Gospodarka

Kultura i Sztuka

Społeczeństwo

Bezpieczeństwo

 

Facebook GooglePlus Twitter