Facebook GooglePlus Twitter


sobota, 19 maj 2018 06:04

Jarmark Tumski. Dużo będzie się działo!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
- Ponad 500 zgłoszeń z całego kraju i zza granicy wpłynęło do biura Jarmarku Tumskiego – powiedział wiceprezydent Płocka Roman Siemiątkowski, otwierając konferencję jubileuszowej, dziesiątej edycji tej imprezy.
1
 
 
Podczas tegorocznego Jarmarku Tumskiego (1-3 czerwca) pojawi się 77 stoisk kolekcjonerskich. Jak podkreślał wicedyrektor Muzeum Mazowieckiego Tomasz Kordala – staną one obok jego placówki, która odpowiada m.in. właśnie za strefę kolekcjonerską. Wszystkim będzie towarzyszyć – z racji setnej rocznicy odzyskania niepodległości – akcent patriotyczny. 
Ponieważ dziesiąty Jarmark Tumski zbiega się z Dniem Dziecka – cały szereg imprez będzie dedykowanych właśnie najmłodszym. - Będzie to trzydniowy Dzień Dziecka – podkreślał Roman Siemiątkowski.

Co będzie się działo w ramach tego wydłużonego Dnia Dziecka?
Piątek, 1 czerwca, Stary Rynek
– godz. 13 – 16.30 - występy grup tanecznych i muzycznych z płockich szkół
– godz. 16 - Teatr Rozrywki TRÓJKĄT – średniowieczno-jarmarczny spektakl plenerowy pt. „Za siedmioma wiekami”. Jest to spektakl uliczny, oparty na tradycji średniowiecznych, wędrownych aktorów ze wschodnich rejonów Europy – skomorochów. W przedstawieniu wykorzystano wątki legendarne, jak np. podanie o kwiecie paproci, a także całkowicie fikcyjne. Ciekawa i niebanalna jest warstwa inscenizacyjna, wykorzystująca tradycyjny sposób grania lalkami przez skomorochów, a także przeplatanie planu lalkowego, gry w masce i dużych form, animowanych przy pomocy specjalnego żurawia.
-- godz. 18 - koncert SPIRITUALS SINGERS BAND
Koncert ma formę spektaklu, w którym krasnal Szomol opowiada bajkę. Wiersze Juliana Tuwima oprawione zostały w piękną i melodyjną muzykę kompozytora Włodzimierza Szomańskiego. Na scenie w barwnych światłach tańczy i śpiewa sześcioosobowy zespół. Całości dopełnia drobna scenografia i kolorowe kostiumy.

Sobota, 2 czerwca, Stary Rynek 
– godz. 11 - 14 - prezentacja Kataryniarzy oraz występy: Grupy Wokalnej z MDK-u, Zespółu Tanecznego i Teatrzyku Tańca „Niesforne wróbelki”, Marchewkowego Pola

Niedziela, 3 czerwca, Stary Rynek
– godz. 12.30 - 16 - występy płockich dziecięcych i młodzieżowych grup artystycznych
– godz. 16 - koncert zespołu Vataha
– godz. 17 - TEATR VAŚKA - bajka dla dzieci
Przedstawi „Tajemnicę cyrkowego klauna”. Jest to pogodny, pełny humoru spektakl o perypetiach wędrownej grupy cyrkowej. Postacie występujące na scenie są barwne, tak jak barwna jest scenograficzna oprawa przedstawienia. Piosenki są rytmiczne, proste, a muzyczne brzmienia zmieniają się bardzo melodyjnie. Przedstawienie zaczyna się jak w prawdziwym cyrku – fanfary, uroczyste powitanie, występ egzotycznej tancerki. Lecz po pewnym czasie okazuje się, że nie wszystkie popisy mogą być pokazane publiczności. Dlaczego? To właśnie stanowi tytułową tajemnicę klauna Lolo, gorącego miłośnika zwierząt.

Na Starym Rynku nie zabraknie również Romów. XV Międzynarodowy Festiwal Romów w Płocku „Cygańska Noc” odbędzie się w sobotę 2 czerwca na Starówce. Początek – godz. 14.00. Wystąpią: Gypsy Boys, Romengo, Gipsy Band (teatr z Białorusi) oraz Romen. 
Dyrektor Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki Radosław Malinowski przypomniał, że po raz trzeci na Jarmarku Tumskim zorganizowana zostanie strefa militarna. Zobaczymy ją na placu Narutowicza. W tym roku działania poświęcona będzie ona historii II wojny światowej. 
Stowarzyszenie Historyczne im. 11 Grupy Operacyjnej NSZ zaprezentuje wystawę „Żołnierze Wyklęci Mazowsza”. Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław” przygotuje pokaz uzbrojenia, wyposażenia, pamiątek i historii związanych z Powstaniem Warszawskim. A Grupa Rekonstrukcji Historycznej 44 Division Hoch und Deutschmeister zaprezentuje uzbrojenie wojsk niemieckich podczas II wojny światowej (uzbrojenie Wehrmacht oraz Policji Granatowej). Nowością będzie inscenizacja pod tytułem „Warszawska ulica podczas okupacji” prezentująca - w niedzielę 3 czerwca - życie codzienne stolicy podczas okupacji niemieckiej. Tego dnia odbędzie się również w strefie militarnej Zjazd Motocykli Dawnych. 
Nie jedyny to zjazd. Dzień wcześniej (2 czerwca) zobaczymy pojazdy militarne. W sobotę o godz. 12 odbędzie się ich parada. Pojazdy ruszą ze Słupna właśnie w kierunku pl. Narutowicza, gdzie odbędzie się ich pokaz. Będą się tu prezentować do godz. 15. 

Nowością będzie również pokaz mody. Odbędzie się on w sobotę o godz. 18, na ul. Grodzkiej, przy pubie Zachęta (potrwa ok. godziny). Zobaczyć można będzie siedem pokazów mody w różnym stylu: od sportowego i casualowego, przez awangardowy,, po prezentację eleganckich sukni wieczorowych. Odbędzie się także pokaz kostiumów kąpielowych oraz piżam. Na wybiegu zobaczymy także małych modeli i modelki w codziennych oraz szykownych, wyjściowych stylizacjach. W pokazie udział weźmie 14 modelek i 17 dzieci. 

Wiele będzie się działo na patio Muzeum Mazowieckiego. Od wystaw (otwarcie pierwszej w piątek o godz. 12.30) przez odczyty (sobota, godz. 12), promocję 13. numeru „Naszych Korzeni” przez finisaż wystawy przygotowanej przez ambasadora Jarmarku Tumskiego Bohdana Kowalczyka „Świadkowie tamtych lat” (otwarta została w piątek 18 maja). 

- Wystawa ta jest hołdem środowiska kolekcjonerskiego dla tych wszystkich, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległościmówił Bohdan Kowalczyk.
 
Ambasador Jarmarku przyznał też, że z okazji jubileuszu imprezy przygotowana została okolicznościowa moneta. Została wybita tylko w 200 egzemplarzach, z których 10 zostanie dodatkowo ponumerowanych. Będzie to Płocki Złoty Tumski  zdradził Bohdan Kowalczyk. - Będzie rarytasem kolekcjonerskim. 
Monetę można będzie kupić w punktach informacyjnych (jej cena nie została jeszcze ustalona). Na imprezie staną cztery takie punkty (informacyjne i medyczne jednocześnie). 
Będą przy: Nowym Rynku, na rogu ul. Tumskiej i Sienkiewicza, w Muzeum Mazowieckim (w biurze Jarmarku Tumskiego) oraz na Starym Rynku. Czynne będą w piątek od godz. 06.00 do 16.00, a w sobotę od godz. 09.00 do 14. 00. 
Biuro Jarmarku Tumskiego zaś (w Muzeum Mazowieckim przy Tumskiej 8) pracować będzie w czwartek (Boże Ciało) od godz. 17.00 do 20.00, w piątek 1 czerwca od godz. 6.00 do 19.00, w sobotę – 6.00 – 19.00 oraz w niedzielę – 9.00 – 14.00. 

Organizatorami Jarmarku Tumskiego są: Miasto Płock, Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki oraz Muzeum Mazowieckie w Płocku. Partnerami zaś: Książnica Płocka, Agencja Rewitalizacji Starów, PLOT, spółka Inwestycje Miejskie, a także Płocka Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa w Płocku.
Ostatnio zmieniany sobota, 19 maj 2018 06:11

MENU

Wiadomości

Wydarzenia

Kalendarz

Ogłoszenia

Katalog

Reklama

Kontakt

KATEGORIE

Wiadomości

Sport

Motoryzacja

Polityka

Rozrywka

Sponsorowane

Nauka i Edukacja

Biznes i Gospodarka

Kultura i Sztuka

Społeczeństwo

Bezpieczeństwo

 

Facebook GooglePlus Twitter