Facebook GooglePlus Twitter


sobota, 02 czerwiec 2018 05:45

Menu weselne - w jakiej kolejności podawać potrawy?

Napisał 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Menu weselne to jeden z najważniejszych czynników, na których skupiamy swoją uwagę podczas planowania ślubu i następującego po nim przyjęcia. Dzięki odpowiednio skomponowanym posiłkom weselnicy mogą bawić się szampańsko aż do białego rana. W jakiej kolejności należy podać potrawy weselne, aby w pełni usatysfakcjonować gości?

1

 

Menu weselne - dowiedz się więcej o godzinach podawania potraw i kolejności wydawania posiłków

Jak dowiadujemy się z bloga sali bankietowej Sobieska, menu weselne powinno zakładać odpowiednie godziny podawania posiłków, które ustalone zostaną zgodnie z preferencjami nowożeńców i ich gości. Przy ustalaniu dokładnego planu przyjęcia i kolejności serwowania potraw należy wziąć pod uwagę czas, który weselnicy będą spędzać na tańcach, zabawach weselnych czy podczas rodzinnych sesji zdjęciowych. Warto też pamiętać o uzgodnieniu odpowiedniej kolejności podawania poszczególnych posiłków. Organizując wesele w naszej sali, nie musicie martwić się obliczeniami i szacowaniem czasu, jaki będzie potrzebny gościom na zjedzenie poszczególnych potraw. Specjaliści z Sobieskiej doskonale wiedzą, jak zaplanować idealne wesele tak, abyście mogli się swobodnie bawić i cieszyć czasem spędzonym z rodziną oraz raczyć się smakiem naszych pysznych potraw!

 

Pierwszy posiłek podawany na sali weselnej to obiad, który składa się zazwyczaj z zimnych przystawek, gorącej zupy i dań głównych serwowanych na dużych półmiskach wraz z dodatkami i surówkami. Na spożycie obiadu przeznaczamy około półtorej godziny. Oczywiście pierwszy posiłek podawany jest po przywitaniu chlebem i solą oraz toaście szampanem i tradycyjnym rozbiciu kieliszków przez parę młodą. Nowożeńcy podają obsłudze sali orientacyjną godzinę przybycia, a my dbamy o to, aby obiad był podany wtedy, kiedy już wszyscy goście zasiądą spokojnie do stołów. Po obiedzie para młoda często decyduje się na podanie tortu. Inną możliwością, z której często korzysta się na przyjęciach weselnych, jest zaserwowanie tortu nieco później, w okolicach północy.

 

Po obiedzie i ewentualnie torcie, którego podanie jest często okazją do ponownego toastu i składania życzeń nowożeńcom, podaje się zimne przekąski. Obsługa sali bankietowej dba o to, aby stoły w kilka chwil po obiedzie (i torcie) były zastawione półmiskami z sałatkami, pieczonym mięsem, faszerowanymi jajkami i innymi potrawami, które wspólnie wybierzemy. Weselnicy częstują się przekąskami według swoich potrzeb. Czas, kiedy na stołach leżą półmiski z daniami na zimno, zazwyczaj jest przeznaczony na tańce, rozmowy, życzenia i ślubne sesje zdjęciowe.

 

Następny ciepły posiłek pojawia się na stołach po około trzech godzinach od spożycia przez gości obiadu. Kolacja ma za zadanie wzmocnić weselników i dodać im energii do dalszej zabawy i kolejnych tańców. Oczywiście ten posiłek zawiera inne potrawy niż obiad. Po kolacji na stołach znów ustawia się zimne przekąski i ciasta. Niekiedy nowożeńcy decydują się na podanie potraw lub słodyczy i owoców na szwedzkich stołach. Obsługa sali bankietowej Sobieska dba także o to, aby gościom nie zabrakło zimnych napojów, soków i wody oraz herbaty i kawy. W zależności od tego, na ile czasu jest zaplanowane przyjęcie weselne, czasem na stołach pojawia się jeszcze jedna odsłona menu weselnego na ciepło - po około trzech godzinach od kolacji.

MENU

Wiadomości

Wydarzenia

Kalendarz

Ogłoszenia

Katalog

Reklama

Kontakt

KATEGORIE

Wiadomości

Sport

Motoryzacja

Polityka

Rozrywka

Sponsorowane

Nauka i Edukacja

Biznes i Gospodarka

Kultura i Sztuka

Społeczeństwo

Bezpieczeństwo

 

Facebook GooglePlus Twitter