Facebook GooglePlus Twitter


piątek, 15 czerwiec 2018 06:02

3 problemy życia w mieście, przez które warto zamieszkać poza centrum

Napisał 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Wybór miejsca zamieszkania to jedna z najważniejszych decyzji, które przyjdzie nam podjąć w trakcie całego życia, i to właśnie ona ma największy wpływ na nasz komfort w perspektywie kilkunastu czy kilkudziesięciu lat. Odpowiednia okolica może także pomóc chronić zdrowie przed różnymi dolegliwościami i chorobami cywilizacyjnymi. Poniżej przedstawiamy kilka powodów zdrowotnych, dla których warto zastanowić się nad zamieszkaniem poza centrum dużego miasta.

 

1

 

 

1. Hałas i oświetlenie – zmora życia w centrum

Życie w centrum nieodłączne związane jest ze stresem – i nie mamy tu bynajmniej na myśli jedynie tego związanego z wykonywaną pracą czy ogromnym pośpiechem tętniącego życiem miasta. Jak się okazuje, szkodliwym stresem są także inne atakujące nas z każdej strony czynniki obecne w centrum dużych aglomeracji. Możemy do nich zaliczyć między innymi hałas wynikający z ruchu ulicznego, czy zanieczyszczenie światłem związane z obecnością dużej liczby oświetlanych punktów w trakcie nocy.

 

2

 

Wysokie poziomy głośności nie tylko mogą prowadzić do pogorszenia słuchu, ale także powodować mogą spadek wydajności, problemy z koncentracją i pamięcią, bóle głowy czy zaburzenia snu. Te ostatnie mogą również wynikać z nadmiernego nocnego oświetlenia, które zaburza nasz naturalny cykl dnia i nocy. Wbrew pozorom są to bardzo istotne sprawy, które w znaczący sposób wpływają na nasze zdrowie i komfort życia.

 

Decydując się na zamieszkanie na peryferiach miasta, powyższe problemy zostają w znacznym stopniu ograniczone. Chociażby z tego powodu warto poważnie pomyśleć nad osiedleniem się z dala od miastowego zgiełku, wybierając na przykład zamiast Warszawy, cichą i spokojną okolicę Pruszkowa, Nadarzyna czy Walendowa.

 

2. Smog – poważny problem miast

Chociaż smog do pewnego stopnia spowodowany jest zjawiskami naturalnymi – mgłą, oraz bardzo niską prędkością ruchów powietrza – to w znacznej mierze za jego szkodliwość odpowiadamy my, ludzie. W obliczu niesprzyjających warunków pogodowych, powstające w wyniku naszej działalności pyły oraz różne związki chemiczne nie mogą wznosić się ku wyższym warstwom atmosfery. Jest to bezpośrednia przyczyna, dla której produkowane przez nas zanieczyszczenia kumulują się w bliskiej odległości od powierzchni Ziemi sprawiając, że powietrze, którym oddychamy jest niezwykle szkodliwe.

 

Pośród najpowszechniejszych szkodliwych skutków smogu wyróżnić można: obniżenie wydajności układu oddechowego, astmę, czy alergie. Jest to także jeden z czynników, który zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory. Negatywny wpływ smogu jest szczególnie niebezpieczny w przypadku dzieci, a ponadto – niebezpieczeństwo może atakować również dzieci jeszcze nienarodzone, obniżając średnią masę urodzeniową.

 

Problem jest najwyraźniej widoczny w przypadku dużych aglomeracji miejskich, jak np. Warszawa. Można przyjąć, że wraz ze zwiększeniem odległości miejsca zamieszkania od centrum, prawdopodobieństwo dolegliwości związanych ze smogiem jest mniejsze. Jest to kolejny doskonały powód, dla którego warto zamieszkać na obrzeżach miasta.

 

3. Aktywny odpoczynek na łonie natury? Nie w mieście

O niezwykłej roli przyrody w rozwoju człowieka – a zwłaszcza w rozwoju dzieci – mówiono już wiele wieków temu. Fakt ten chyba nikogo nie powinien dziwić – natura ułatwia poznawanie otaczającego nas świata wyjaśniając zasady w nim panujące. Mamy z nią też do czynienia każdego dnia, inspiruje nas ona do przemyśleń (niekiedy bardzo głębokich), i co więcej – oferuje całą gamę aktywności, które pozytywnie wpływają na nasze zdrowie.

 

3

 

Do pozytywnych skutków aktywności fizycznej zaliczyć możemy między innymi: obniżenie ryzyka otyłości i cukrzycy typu II, poprawa zdrowia ogólnego całego organizmu, a w tym przede wszystkim polepszenie kondycji układu oddechowego, krwionośnego i nerwowego. Korzyści tych możemy doznać także bliżej miasta – trzeba jednak przyznać, że sport uprawiany na łonie natury jest o wiele bardziej przyjemny i satysfakcjonujący. Nie istnieją chyba lepsze tereny do uprawiania sportów terenowych – jak chociażby kolarstwo górskie, turystyka piesza czy bieganie przełajowe – niż tereny podmiejskie.

 

W centrach dużych miast możliwości obcowania z przyrodą są w znacznym stopniu ograniczone, i co więcej – niemal z każdym dniem stają się jeszcze mniejsze. Spowodowane jest to coraz większą ekspansją nowopowstających elementów zabudowy i infrastruktury drogowej, a także zmianą przeznaczenia niektórych gruntów. Wyśmienite warunki oferują natomiast podmiejskie osiedla, położone w pobliżu lasów i innych terenów zielonych.

 

Zdrowie czy wygoda? Decyzja należy do Ciebie

Chociaż z mieszkania w mieście wynikają pewne korzyści, związane chociażby z bliskością różnej maści punktów handlowych, miejsc pracy i placówek oświaty, to należy zastanowić się czy poświęcenie swojego zdrowia – a także zdrowia własnych dzieci – jest warte tego typu wygody. Zminimalizowanie negatywnych skutków życia w nowoczesnym mieście poprzez przeprowadzkę na osiedle położne na jego obrzeżach, może okazać się korzystne w szerszej perspektywie czasu. Artykuł powstał we współpracy z inwestorem odpowiedzialnym za budowę podwarszawskiego osiedla Walendów Park.

MENU

Wiadomości

Wydarzenia

Kalendarz

Ogłoszenia

Katalog

Reklama

Kontakt

KATEGORIE

Wiadomości

Sport

Motoryzacja

Polityka

Rozrywka

Sponsorowane

Nauka i Edukacja

Biznes i Gospodarka

Kultura i Sztuka

Społeczeństwo

Bezpieczeństwo

 

Facebook GooglePlus Twitter