Facebook GooglePlus Twitter


wtorek, 19 czerwiec 2018 07:57

Markizy do domu – co warto wiedzieć

Napisał 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Umieszczone nad oknami markizy przywołują na myśl eleganckie sklepy z dawnych lat, a także urok włoskich restauracji i kafeterii, gdzie stoliki wystawione są na ulicę, w cieniu daszków z pasiastego materiału. Markizy to coraz częściej wybierane rozwiązanie do domów i mają zdecydowanie więcej zalet niż stylowy wygląd

 

ogrod

 

Markiza nad oknem lub balkonem – osłona i przyjemny chłód

Tego rodzaju zadaszenie działa zupełnie inaczej niż rolety, które mają chronić przed ostrymi promieniami słońca. W przeciwieństwie do nich markizy nie zaciemniają pomieszczeń znajdujących się za oknami, a jedynie odbijają nadmiar światła słonecznego, sprawiając, że jest ono rozproszone i równomierne, bez odblasków i oślepiania. Markizy do domu od rolet wewnętrznych – również wykonanych z materiału – odróżnia to, że zapewniają one przyjemny chłód. Odbijają one promienie słoneczne zanim padną na szybę, dlatego nie nagrzewa się wnętrze mieszkania. Markizy nie blokują także cyrkulacji powietrza. To wszystko razem daje wrażenie przyjemnego chłodu, będącego wytchnieniem od upalnych dni.

 

Czy kolor markizy ma znaczenie?

Skoro już mowa o odbijaniu światła, nie potrzeba zaawansowanej fizyki, aby wiedzieć, że przedmioty w jasnych barwach odbijają więcej światła, podczas gdy ciemne bardziej je pochłaniają. A światło słoneczne przynosi ciepło. Warto więc o tym pamiętać podczas wyboru rolet. Chociaż ciemne tkaniny mają praktyczne zalety, przede wszystkim nie brudzą się szybko, to te jaśniejsze sprawią, że pod markizą będzie chłodniej.

 

Czy markizy nad oknami można umieścić wszędzie?

Właściwie tak. Markizy do domu, balkonowe i takie, które wiesza się nad oknami, mogą mieć różne sposoby montażu. Kiedy nad swoim oknem lub balkonem mamy po prostu płaską powierzchnię elewacji, markizę montuje się do ściany. Jest też możliwy montaż markizy do spodu balkonu wyżej (to przydaje się w budynkach mieszkalnych zaprojektowanych jak pudełko o regularnych bokach) albo do krokwi dachowych, co jest często najlepszym rozwiązaniem w przypadku domów jednorodzinnych.

 

Jak dbać o markizę?

Montaż markizy przy swoim domu wiąże się oczywiście z koniecznością właściwej jej konserwacji. Nawet wybierając impregnowany, odporny, niewchłaniający wody materiał, trzeba unikać ekstremalnych zjawisk pogodowych. Markizę w czasie silnych opadów i wiatrów należy zwijać. Jeżeli nie jest to model chowany do szczelnej kasety, to należy dodatkowo zakryć markizę folią – szczególnie gdy jest ona zwinięta przez cały czas w okresie zimowym. Do czyszczenia markizy najlepiej używać gąbeczki z ciepłą wodą i delikatnym detergentem (płynem do naczyń, mydłem).

Ostatnio zmieniany wtorek, 19 czerwiec 2018 08:28

MENU

Wiadomości

Wydarzenia

Kalendarz

Ogłoszenia

Katalog

Reklama

Kontakt

KATEGORIE

Wiadomości

Sport

Motoryzacja

Polityka

Rozrywka

Sponsorowane

Nauka i Edukacja

Biznes i Gospodarka

Kultura i Sztuka

Społeczeństwo

Bezpieczeństwo

 

Facebook GooglePlus Twitter