Facebook GooglePlus Twitter


środa, 05 wrzesień 2018 08:03

Oryginalne czy używane? Jakie części zamienne do samochodu?

Napisał 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Im starszy samochód tym częściej pojawia się konieczność jego naprawy i wymiany podzespołów. To wtedy pojawia się pytanie, czy kupować części oryginalne czy zamienniki? A jeśli te drugie, to nowe, czy używane?

1

 

Kupno części do maszyn – na co zwrócić uwagę?

Pierwszym czynnikiem, który zazwyczaj bierzemy pod uwagę w takich wypadkach są koszty. Ważny jest jednak przede wszystkim kontekst czasowy, który sprawił, że wymieniamy części w samochodzie. Innymi słowy mówiąc – jak stary jest nasz samochód oraz, jak wiele chcemy w niego jeszcze inwestować. Jeżeli do usterki doszło w stosunku nowym samochodzie, zaleca się kupno droższych, ale kompatybilnych z całym systemem części oryginalnych. Wraz z rosnącym przebiegiem na liczniku i mijającymi latami, można „przesiadać się” na zamienniki. Szacuje się bowiem, że koszt jednej oryginalnej części może kilkukrotnie przewyższyć koszt zamiennika. To naprawdę dużo! Nie trudno więc zauważyć, że ekonomika tego rozwiązania jest spora i wydatnie może przyczynić się do zachowania naszego domowego budżetu we względnym spokoju.

 

Pomyśl o bezpieczeństwie

To zawsze powinien być priorytet i klucz do podejmowanych decyzji w sprawie naszego samochodu. „Mechaniczny pojedynek” na tym polu zdecydowanie wygrywają części oryginalne, które są dobrze dopasowywane do naszego auta, pochodzą ze sprawdzonego źródła, a ich głównymi dystrybutorami są autoryzowane serwisy. W dodatku powinny starczyć na dłużej, ponieważ z reguły wykonane są z wysokich jakościowo materiałów. Nie implikują też negatywnie na działanie pozostałych elementów samochodu. Niezależnie od podejmowanej decyzji, zawsze warto jednak dobrze sprawdzić źródło pochodzenia części, a najlepiej kupować je bezpośrednio u producentów, w autoryzowanych sklepach bądź - w ostateczności - u zaprzyjaźnionego mechanika.

 

Zamienniki – cena gra rolę

Części zamienne są dobrym rozwiązaniem jeżeli ich cena jest relatywnie niższa od oryginałów. Zawsze warto jednak zwrócić uwagę na stopień ich zużycia. To element decydujący, który ma przede wszystkim znaczenie z punktu widzenia wspomnianego bezpieczeństwa. Przed zakupem warto każdą z części sprawdzić właśnie pod tym kątem. Unikajmy elementów zużytych. Nawet jeśli samochód będzie funkcjonował prawidłowo, istnieje spore ryzyko, że szybko ponownie pojawimy się u mechanika, a to co wydawało się pozorną oszczędnością będzie kolejnym wydatkiem. Powód jest prozaiczny – złej jakości sprzęt szybko ulegnie pogorszeniu i będzie wymagał naprawy.

 

Części do maszyn – co decyduje o zakupie?

Decyzja o zakupie części do samochodu jest najczęściej wypadkową trzech podstawowych kwestii: ceny, stopnia zużycia i jakości zamienników. To wszystko w połączeniu z wiekiem i stanem technicznym samochodu daje nam odpowiedź, jaki rodzaj podzespołów kupić. Pamiętajmy jednak, że tym co powinno być – nomen omen – motorem napędowym każdej decyzji związanej z motoryzacją jest bezpieczeństwo. I to temu elementowi warto nadać najwyższą wartość.

 

TWP Sp. z o.o.

Kościuszki 34, 47-400 Racibórz

tel. 32 700 36 17

tel. 784 750 275

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

MENU

Wiadomości

Wydarzenia

Kalendarz

Ogłoszenia

Katalog

Reklama

Kontakt

KATEGORIE

Wiadomości

Sport

Motoryzacja

Polityka

Rozrywka

Sponsorowane

Nauka i Edukacja

Biznes i Gospodarka

Kultura i Sztuka

Społeczeństwo

Bezpieczeństwo

 

Facebook GooglePlus Twitter