Facebook GooglePlus Twitter


wtorek, 30 październik 2018 12:40

Ergonomiczne miejsce pracy – podstawa we współczesnym biurze

Napisał 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Tradycyjne wyposażenie stanowisk w pracy biurowej obejmowało właściwie jedynie dobór biurka i krzesła. Postęp technologiczny zaowocował licznymi rozwiązaniami ułatwiającymi pracę. Niestety współczesna praca biurowa nierzadko prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych. Aby ich uniknąć i podnieść efektywność pracy, warto poznać zasady ergonomii w biurze.

 

Praca biurowa w ostatnich latach stała się bardziej wielowymiarowa. Teraz osoba zatrudniona w biurze to nie tylko pracownik za biurkiem, ale również obsługujący recepcję czy prowadzący spotkania i konferencje w większych salach. Bardzo często jest to osoba, która pracuje przez kilka godzin również w pozycji stojącej.

 

 

Europejska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia i Pracy podała, że 25% absencji pracowników spowodowane jest bólami mięśni oraz kości. Dodatkowo nadmierne obciążenie kręgosłupa podczas wykonywanej pracy biurowej prowadzi do zmian zwyrodnieniowych już u osób powyżej 30 roku życia. Są to niepokojące dane, które można znacząco poprawić, stosując rozwiązania zwiększające komfort i bezpieczeństwo.

 

Biurko z regulacją do spółki z matą antyzmęczeniową

 

Podczas prowadzenia ważnych spotkań biznesowych częstym elementem jest, że konferansjer przez cały czas przebywa w pozycji stojącej. Idealne rozwiązanie w takim przypadku stanowi biurko z regulowaną wysokością oraz mata odciążająca nogi i plecy – należy pamiętać, żeby była ona antypoślizgowa. Po zakończonym spotkaniu można obniżyć wysokość blatu i biurko będzie służyć jako mebel typowo biurowy.

 

Dobrze ustawiony monitor to podstawa

 

Prawdą jest, że nie można lekceważyć żadnego czynnika wpływającego źle na naszą postawę na miejscu pracy. Nie inaczej jest z monitorem – musi on zostać ustawiony na wprost użytkownika, a nie z boku, w odległości 40–70 cm od głowy, natomiast jego górna krawędź powinna znajdować się trochę poniżej linii wzroku. Jeśli nie jest to element łatwy do osiągnięcia, to należy zaopatrzyć się w ruchome ramię, które sprawi, że ustawienie monitora stanie się łatwe i wygodne, a sam sprzęt nie będzie zajmował dodatkowego miejsca na biurku.

 

Ścianki działowe poprawiają komfort pracy

 

Często jest tak, że w dużych firmach w jednym pomieszczeniu siedzi kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt osób. W takich sytuacjach dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie ścianek biurkowych lub paneli, które mają nie tylko właściwości dźwiękochłonne, ale także zapewniają prywatność, co jest niezwykle istotne dla osób chcących pracować jak najefektywniej. Ponadto niwelują inne bodźce odpowiedzialne za rozpraszanie pochodzące bardzo często z innych stanowisk pracowniczych. Gdy przed sobą mamy tylko własny monitor i swoje stanowisko pracy, łatwiej nam się skupić. Szeroki wybór rozwiązań odgradzających poszczególne miejsca pracy oferują firmy specjalizujące się w wyposażaniu biur, np. AJ Produkty.

 

Pozostałe meble również pomagają w pracy

 

Regały oraz szafki są również ważną częścią każdego biura. Dzięki tym meblom w każdym pomieszczeniu zachowany jest należyty porządek, a do tego ułatwiają one pracę – dobrze uporządkowana dokumentacja sprawia, że czujemy się lepiej i bezpieczniej, mając świadomość, gdzie co leży.

 

Domowe biuro również powinno być ergonomiczne

 

Wiele osób decyduje się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Organizując biuro w swoim domu, również warto pamiętać o zachowaniu zasad ergonomii, tym bardziej że gdzie, jak nie we własnym domu, mamy pełną swobodę na organizację stanowiska wedle własnego uznania? Wybrane pomieszczenie musi być dobrze oświetlone, ale sam ekran monitora nie może zostać ustawiony w stronę okna – odbijające się w ekranie światło znacznie pogarsza warunki pracy oraz bardzo męczy wzrok. Dla osób lubiących pracować wieczorami niezbędna będzie lampka biurkowa. Nowoczesne modele (np. Apollo LED od AJ Produkty) posiadają kilka ustawień jasności światła oraz filtry o właściwościach antyrefleksyjnych, co skutecznie zapobiega odbijaniu się światła.

 

Praca to miejsce, w którym spędzamy co najmniej 1/3 naszego dnia, dlatego ważne jest,  aby czuć się w nim dobrze i nie narażać się na dodatkowe problemy zdrowotne. Stąd też warto zadbać o odpowiednią ergonomię stanowiska, uzupełniając je o pomocne rozwiązania, które dodatkowo pozwolą pracować w skupieniu i jak najefektywniej.

Ostatnio zmieniany piątek, 28 wrzesień 2018 12:58

MENU

Wiadomości

Wydarzenia

Kalendarz

Ogłoszenia

Katalog

Reklama

Kontakt

KATEGORIE

Wiadomości

Sport

Motoryzacja

Polityka

Rozrywka

Sponsorowane

Nauka i Edukacja

Biznes i Gospodarka

Kultura i Sztuka

Społeczeństwo

Bezpieczeństwo

 

Facebook GooglePlus Twitter