Facebook GooglePlus Twitter


czwartek, 01 listopad 2018 13:46

Pamiętajmy o drzewach, krzewach i ziołach

Napisał 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Wiele się mówi o dobroczynnym oddziaływaniu krzewów i drzew na samopoczucie człowieka. Nie tylko dotyczy to owoców, soków z pni lub innych wyciągów, ale również pozytywnego promieniowania. Jest nawet teoria, że osoby przebywające systematycznie wśród drzew i krzewów są na ogół zdrowsze.

ziola

 

Czy soki tylko z brzozy i klonu?

Leczniczo wpływają na organizm ludzki soki z pni drzew. Większość z nas raczej miało do czynienia z sokami brzozy i klonu, choć okazuje się, że możemy je ściągać z wielu innych drzew. Najlepszą porą do tego jest przedwiośnie. Wtedy to pojawiają się charakterystyczne rurki na pniach. Toteż warto jest znać pewne zasady, które zapobiegną infekcji drzew, by to pobieranie przebiegało w sposób jak najmniej bolesny.

Główna zasada - nacinamy nie za głęboko i po ściągnięciu soku niczym otworu nie zalepiamy tylko pozwalamy mu wyschnąć.

Soki z drzew zawierają przede wszystkim - kwasy organiczne, wodę, cukry i sole mineralne. Syrop klonowy wykonuje się poprzez odparowanie wody z soku. Dawniej podobnie czyniono z sokiem brzozowym, wykorzystując go do słodzenia.

Soki można również ściągać z - olchy, buka, osiki, wierzby, lipy i czereśni. Wykorzystywane są również przy produkcji naturalnych suplementów.

Oczywiście lecznicze właściwości drzew dotyczą nie tylko soków, ale również wyciągów z kory, nasion i kwiatów. Przykładem najpopularniejszego środka leczniczego jest herbatka lipowa. Orzechy niejednemu z nas dodały energii i pozwoliły się zrelaksować.

 

Nie omijajmy krzewów i ziół

Nie omijajmy krzewów, mając choćby na uwadze to, że spora ich część daje owoce o właściwościach leczniczych. Właściwości maliny zna większość z nas. Wiemy też o zawartości witaminy C w czarnej porzeczce. Głóg zwalcza stres i wzmacnia serce - można na przykład stosować herbatkę z głogu. Owoce dzikiej róży (lub napary z nich) zaleca się stosować przy nadciśnieniu lub przeziębieniu. Wiele właściwości leczniczych posiada aronia. Składniki owoców tego krzewu skutecznie usuwają złogi cholesterolu. Aronia warto jest stosować przy chorobach nowotworowych i wzmacnianiu mięśni. Bogaty w witaminę C jest berberys.

 

Oczywiście krzewów o właściwościach leczniczych jest dużo więcej. Pamiętajmy również o ziołach, jednak nie tylko o tych najpopularniejszych, jak - melisa, mięta, szałwia lub senes. Warto jest zwrócić szczególną uwagę na czystka, który charakteryzuje się między innymi działaniem antytoksycznym. Wzmacnia układ odpornościowy, może zmniejszyć uciążliwości niektórych alergii. Jest kilka odmian czystka. U nas nie rośnie dziko - jest uprawiany.

 

Zapraszamy do okplanet.pl

MENU

Wiadomości

Wydarzenia

Kalendarz

Ogłoszenia

Katalog

Reklama

Kontakt

KATEGORIE

Wiadomości

Sport

Motoryzacja

Polityka

Rozrywka

Sponsorowane

Nauka i Edukacja

Biznes i Gospodarka

Kultura i Sztuka

Społeczeństwo

Bezpieczeństwo

 

Facebook GooglePlus Twitter