Facebook GooglePlus Twitter


poniedziałek, 28 styczeń 2019 06:13

Co oznacza numer VIN?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Często można się spotkać, że nie wiemy gdzie należy szukać numeru VIN oraz czym w zasadzie jest.

1

 

Aby bardziej przybliżyć jego funkcję można porównać numer VIN do naszego numeru PESEL. A nazwa to skrót od angielskiego Vehicle Identification Number, czyli numer identyfikujący pojazd.

Numer VIN jest nadawany przez producenta, każdy z nich ma własny system kodowania poszczególnych pozycji VIN-u. Składa się on z siedemnastu liter oraz cyfr, poza znakami „O” oraz „I” - żeby uniknąć pomyłki z innymi znakami. Wszystkie informacje zakodowane są w trzech sekcjach:

  • VMI – sekcja zbudowana z trzech znaków dzięki, której możemy rozpoznać region, z którego pochodzi pojazd oraz jego producenta

  • VDS – sekcja zbudowana jest z sześciu znaków, które oznaczają typ pojazdu, informacje o podwoziu i konstrukcji

  • VIS – ostatnia sekcja składa się z ośmiu znaków, a ostatnie cztery to wyłącznie cyfry to numer egzemplarza pojazdu

 

W czym pomoże nam numer VIN

 

Za pomocą numeru VIN jesteśmy w stanie sprawdzić historię pojazdu. Należy przy kupnie używanego samochodu sprawdzić dokładnie czy jego numer VIN jest zgodny z tym, który został wpisany do dowodu rejestracyjnego pojazdu. Koniecznie należy także znać numer rejestracyjny pojazdu oraz datę pierwszej rejestracji. Mając te wszystkie dane możemy za pośrednictwem internetu sprawdzić historię pojazdu, np. na stronie https://www.carvertical.com/pl/sprawdzenie-vin – to bardzo proste.

 

W ten bardzo łatwy sposób można zweryfikować wszelkie informacje na temat samochodu. Wymienić tutaj można m.in. czy nie został zgłoszony do kradzieży, jaki jest status ubezpieczenia i przebieg, a także sprawdzić można ilu miał właścicieli, dane o miejscu zarejestrowania, pojemności i mocy silnika, liczbie miejsc oraz dopuszczalnej masie i ładowności.

 

Numer VIN znaleźć można na podszybiu po stronie kierowcy. Druga możliwość to słupek boczny po stronie kierowcy. Oczywiście nie zapominajmy o dowodzie rejestracyjnym ( w polskich dokumentach pod literą E ).

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 28 styczeń 2019 06:17

MENU

Wiadomości

Wydarzenia

Kalendarz

Ogłoszenia

Katalog

Reklama

Kontakt

KATEGORIE

Wiadomości

Sport

Motoryzacja

Polityka

Rozrywka

Sponsorowane

Nauka i Edukacja

Biznes i Gospodarka

Kultura i Sztuka

Społeczeństwo

Bezpieczeństwo

 

Facebook GooglePlus Twitter